“Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë”, kënga e propozuar për himn nga ish- presidenti Rugova

Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë është këngë patriotike e kënduar në kohën e Rilindjes.

Pas çlirimit të Kosovës në vitin 2000, një version i këndimit, komponuar nga Rauf Dhomi është propozuar nga ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova si himn i Kosovës.

ObserverKult ua sjell tekstin dhe një variant të kënduar të himnit të propozuar nga Rugova:

Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë

Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë,
Kur ka ra kushtrimi n’Kosovë,
Janë bashku qytete, katunde
Dhe bjeshkët me malësorë.

Mirë luftojkan Pejë e Gjakovë,
Mirë luftojkan Pejë e Gjakovë,
Mirë luftoi Prizreni, Prishtina e Llapi me Rugovë,
Mirë luftoi Prizreni, Drenica e Llapi me Rugovë.

Ç’na u mbush kjo tokë me dëshmorë,
Ç’na u mbush kjo tokë me dëshmorë,
Të na rrnojë e jona Kosovë, të na rrnojë o përgjithmonë,
Të na rrnojë e jona Kosovë, të na rrnojë o përgjithmonë.

Lexo edhe:

SABRI HAMITI: IBRAHIM RUGOVA

Lexo edhe:

U SULMUA DISA MUAJ MË PARË, SHKRIMTARI SALMAN RUSHDIE HUMB NJËRIN SY…

Viktima e një sulmi me thikë në Shtetet e Bashkuara në gusht, shkrimtari Salman Rushdie ka humbur shikimin në njërin sy dhe përdorimin e njërës dorë, ndër pasoja të tjera të rënda, tha menaxheri i tij për gazetën El Pais.

“Ai ka humbur shikimin në njërin sy… ai kishte tre plagë të rënda në qafë. Rushdie është invalid në njërin nga krahët e tij sepse i janë prerë nervat në krah. Ai ka rreth 15 plagë në gjoks dhe në bust”, tha Andrew Wiley.

“Plagët e tij ishin shumë të thella… Ishte një sulm brutal, por ai do të jetojë”, shtoi ai, duke dhënë për herë të parë gjendjen e autorit të ‘Vargjeve Satanike’, pa specifikuar nëse ai mbetet në spital.

Më 12 gusht, Salman Rushdie po përgatitej të fliste në një banket në shtetin e Nju-Jorkut, kur një burrë nxitoi në skenë dhe e sulmoi me thikë. Sulmuesi, Hadi Matar, një 24-vjeçar libanezo-amerikan, u arrestua në vendngjarje.

Tekstin e plotë e gjeni KETU

ObserverKult