reklamë

aurenc bebja - rezultatet e kërkimit

Nëse ju nuk jeni të kënaqur me rezultatet, ju lutem të bëni një tjetër kërkim

Ky është fotografi shqiptar që pati çuditur Hollywoodin…

“Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8, një shkrim në lidhje me suksesin e Gjon Milit në Hollywood, fotografi...

Kthimi i Ismail Kadares në Shqipëri pas azilit politik në Francë, ja fjalët e...

Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 8 majit 1992, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kthimin asokohe të shkrimtarit Ismail...

Ndodhi interesante: Si e zuri Ali Pashë Tepelena njeriun që e kishte vjedhur për...

“La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 29 nëntorit 1817, në faqen n°4, shkrimin biografik të “The litterary Gazette” për Ali Pashë Tepelenën (Janinën),...

Prekja çudibërëse e Nënë Terezës…

“Paris-presse” në vitin 1958 i ka kushtuar një shkrim Nënë Terezës. Kështu të martën e 18 marsit 1958, në faqen n°4, risjell shkrimin gazeta...
Fan Stlian Noli

Një kritikë për Nolin, daton nga viti 1947

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen nr. 31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez – Beethoven and...
lindi eroll sejdiu

A duhet të shkruhet “lindi” apo “u lind”?

Nga Eroll Sejdiu Lindi apo u lind?Kuptimi i foljes "lindi" me vështrimin semantik "dal në jetë nga barku i nënës" nuk mund të ngatërrohet me...

Momentet e fundit të Honoré de Balzac: Të gjithë kanë të drejtë të marrin...

Më 18 gusht të 1850 u nda nga jeta në moshën 51-vjeçare shkrimtari, dramaturgu, kritiku letrar dhe i artit, eseisti, gazetari dhe botuesi i...

Fjalori i koduar që përdorte Abdyl Frashëri, kush e deshifroi…

Fjalori i koduar i Abdyl Frashërit Nga Aurenc Bebja “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 11 qershorit 1881, në faqen n°2,...
donika skënderbeut

Fjalimi i fundit i Skënderbeut: Jam në prag të varrit!

Para se heroi ynë Skënderbeu të fillonte fjalimin e tij të fundit, urdhëron që djali i tij i vetëm, Gjoni, asokohe dhjetë vjeç, të...
trishtim respekt Jorgo...

Balzak: Jo, kështu, s’rrohet…

(Kur Honore de Balzaku i shkruante konteshës Hanska) "Engjëlli im i adhuruar... Jam bërë vërtet i luajtur nga mendtë nga dashuria për ty....
reklamë