reklamë
Timo Mërkuri E gjithkohshmja Andërr

Timo Mërkuri: Ikja si triumf i jetës në poezinë “Tuj ikë dekës” e Donika...

(Rreth poezisë “Tuj ikë dekës” të poetes Donika Dabishevcit, botuar brenda kopertinave të librit "E gjithkohshmja Andërr", Littera, Prishtinë, 2024) Qysh në leximin e parë...
Timo Merkuri Bajram Mjeku E gjithkohshmja Andërr

Bajram Mjeku: “E gjithkohshmja Andërr” – monument individual për dramën kolektive

Ese për librin "E gjithkohshmja Andërr" të poetes Donika Dabishevci, botuar nga Littera, Prishtinë, 2024 Nga Bajram MJEKU Sikur të mos ekzistonte poeti i shquar boshnjak...
Timo Merkuri Bajram Mjeku E gjithkohshmja Andërr

Gëzim Aliu: “E gjithkohshmja Andërr”, poemë për njeriun në luftë

Donika Dabishevci është poete e vargjeve të dashurisë, të ndjenjave, të ndjesive, të përjetimeve, të dëshirimeve, por në thellësi të poezive të saj pulson...
e gjithkohshmja anderr

“E gjithkohshmja Andërr”, libër që u kushtohet viktimave të luftës nga Donika Dabishevci

Nga sot mund ta gjeni në librari librin më të ri të poetes Donika Dabishevci, "E gjithkohshmja Andërr" , botuar nga Shtëpia Botuese Littera."Miq...
halil matoshi the lil's poem

Halil Matoshi fiton Çmimin Kombëtar “Ali Podrimja” / “The Lil’s Poem”, libri më i...

Në Ministrinë e Kulturës sot u mbajt ceremonia për ndarjen e Çmimit Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe për Çmimet Vjetore për...
reklamë