reklamë
inteligjenca betoveni simfonia

Simfonia e 10-të e Betovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale

E besoni dot? Simfonia e 10-të e Beethovenit përfundohet nga inteligjenca artificiale Algoritmet janë pjesë...

Leonard Cohen, këngëtari i famshëm që u nderua me çmime si poet

Leonard Norman Cohen u lind në 21 shtator 1934 dhe u nda nga jeta më 7 nëntor 2016. Ai ishte një këngëtar,...

Parashqevi Simaku, gruaja që theu “tabutë” e kohës

Ndonëse është larguar prej shumë vitesh në SHBA, ajo vazhdon të identifikohet me këngët e saj, të cilat vazhdojnë të cilësohen...

Kush ishte Avni Mula, kompozitori që ia dhuroi shqiptarëve “Valsin e Lumturisë”

Avni Mula, këngëtari dhe kompozitori i suksesshëm, autor i mjaft këngëve fituese në aktivitete muzikore kombëtare, lindi në Gjakovë në vitin 1928.

“Show must go on”: Fredi Merkuri, vokalisti më i mirë i të gjitha kohërave

“Queen” ishte një nga grupet më ikonike të viteve 1970-1980, kryesisht për shkak të zërit të talentuar dhe prezencës ekstravagante në skenë...
reklamë