reklamë

Visar Zhiti, kalvari i jetës së shkrimtarit- nga burgu te tragjedia e Atjonit

Gazetari i njohur dhe poeti Sebastiano Grasso, President i PEN Club-it italian, vazhdimisht boton shkrime, kritikë arti, për personalitete të njohura...

“Historia e shqiptarëve”, Akademia e Shkencave nis punën për hartimin dhe botimin e kësaj...

Akademia e Shkencave e Shqipërisë ka lidhur kontratën për realizimin e nismës shkencore për hartimin dhe botimin e veprës madhore “Historia...

“Plaku dhe Deti”, romani që i dha Heminguejit një “Pulitzer”

Nga Leonard Veizi Më 4 maj të vitit 1953, Ernest Heminguej fiton Çmimin Pulitzer për romanin “Plaku dhe...

Facebook – vend i ekzekutimit publik të letërsisë

Nga Dashnor Kokonozi Dikush, duke i dhënë përshtypjet e tij të para një autori për librin e...

Prolog mbi nji portret titani shqiptar: Dom Nikoll Kaçorri

Ma i madhi nder të mëdhej e ma i harruemi ndër të harruem. Nga Gjergj Jozef Kola
reklamë