reklamë

Kjo ishte ngjarja tragjike në Tepelenë, që e alarmoi edhe Enver Hoxhën

Nga Zyba Hysen Hysa  Ishin ditët e fundit për maturantët shkollës “Jani Minga” të Vlorës, të cilët, pasi të përfundonin provimet, do të merrnin diplomën...

Nga internimi, te ndalimi i këngës për 20 vite… Pse u ndëshkua “Çelentano” shqiptar-...

Nga Mimoza Kuchly Ka njerëz për të cilët nuk arrin të thuash, kanë vdekur, por thjesht u ndanë nga jeta ashtu siç shkëputen meteorët nga...
Historia e Bahri Çepratit

“S’i harrojë kur britmat, rënkimet e burrave që komunistët i rrahën… por nuk përfundoi...

Nga: Bedri Blloshmi Më 22 maj 1984, një ditë të bukur me diell, ndodhi ajo që pritej. Mondi dhe suita e tij i hodhën benzinë...

Vdekja në burg e xhaxhait dhe dënimi i të atit, ditari i Lekë Tasit...

Lekë Tasi ishte 38 vjeç kur e pushuan nga puna si violinçelist, në Orkestrën e Radios dhe në Teatrin të Operas, në vitin 1967,...

“Qelitë e veçanta me shtresë sfungjeri”/ Ish-polici tregon si ruheshin Paçrami, Balluku, Lubonja e...

Nga Uvil Zajmi Një histori e rrëfyer nga njeriu që shërbeu për më shumë se një çerek shekulli në burgjet e Shqipërisë. Nga fshati...
reklamë