Artisti i veçantë rumun që krijon skulptura 3D (Video)

Gruia Calin është artist rumun 22-vjeçar. Ajo që e bën të veçohet ky i ri është se falë medieve sociale u bë hit në internet me punën e tij.

Ai krijon figura 3D të personave të famshëm botëror, si Lionel Messit, Cristiano Ronaldos, të personazheve të filmave si Iron Man e Batman.

Calin, për krijimin e këtyre skulpturave shfrytëzon printerë 3D.

Ky artist tani ka miliona ndjekës, të cilët përcjellin vazhdimisht punën e tij, transmeton ‘gazetaexpress’.

Calin ka treguar se pas shpërthimit të pandemisë së COVID-19 ka blerë printerin 3D dhe ka filluar të eksperimentojë në shtëpi.

Ai ka thënë se i pëlqen të “kallajis” ngapak me këto makina, por më së shumti i pëlqen të krijojë skulptura.

“Kur kthehem në shtëpi dhe e di se printeri ndihmon në krijimin e skulpturës që dua, ndihem jashtëzakonisht mirë”, ka thënë ai.

LEXO EDHE: VIDEO E RRALLË: KËSHTU DUKEJ PRIZRENI PARA 50 VITESH