“Befasuese”/ Ukraina në Eurovizion me këngë për Nënë Terezën

Një lajm interesant vjen nga Ukraina. Dy këngëtaret ukrainase që do të përfaqësojnë vendin e tyre në Eurovision 2024 do ia kushtojnë këngën e tyre një figure mjaft të dashur të shqiptarëve.

Kënga titullohet ‘Tereza Maria’ dhe u kushtohet dy grave më të famshme në botë, Nënë Terezës dhe Marias, nënës së Krishtit.

Kujtojmë se Ukraina e ka fituar disa herë Eurovizionin, madje një herë edhe gjatë kohës që ishte në luftë me Rusinë.
Videon e plotë mund ta shihni duke klikuar KËTU:/ euronews.al

ObserverKult


erina çoku

Lexo edhe:

Ç’BAN? Ç’BAN TI N’ANDRRËN TIME?… POEZI NGA ERINA ÇOKU

DY LETRA PRANVERE ENDE T’GJALLA, nga Erina Çoku

I. I dashtun Ukë,

Ç’ban? Ç’ban ti n’andrrën time?
Me ty jam fjetë e hijeve më ke përndjekë.
A din? Në andërr. (I gjallë ishe, jo i vdekun.)
Gjithçkaje tu ju tutë, por ah, zgjimit çka m’i ba
se me ty, në besë t’andrrës, dhe pak isha ndenjtë.
Mesnata e solli t’dashtun ftyrë tanden
(të gjallë, jo të vdekun) për puthjet e mia
të buta, t’lagështa, t’amla disi
dhe ajo buzëqeshja jote orgazmike
futej syve t’mi si andërr.

Trupi im asht mbushë me kohë e pranverë
(mes andrrës e zgjandrrës)
nji mrekulli e Zotit kisha me thanë,
por koha e hapësira po krijojnë
një mistikë të re dashnie
tanden me mu, timen me ty,
(ty që je i gjallë, jo i vdekun).

Tash unë e di që ti don andrrën me ta ftillu,
por asht postieri i ngutun mbas dere
e pret letrën m’ia dorëzu,
sytë e tij janë zmadhu e zemra fort po i rreh.
I shkreti, ende beson se dashnia
asht e gjallë kësaj bote. Si unë.

Merre këtë letër, gjallë a vdekë.
Gjallë,
Unë

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult