Cekja kujton mikun e tij: Koço Devole një njeri dhe regjisor i rrallë

Koço Devole

Sejfulla Myftari, i njohur për publikun si Cekja, ka dhënë një intervistë në RTSH së fundmi derisa ka folur për të ndjerin, kolegun dhe humoristin Koço Devole.

“Koçon e kam njohur mirë, kam ndenjur jashtë mase me të, ishte i rrallë si skenarist dhe regjisor. Koçon e njoh që në kohë të ushtarit, kur kemi qenë atje tre vjet, ka qenë regjisor, ishte absolut për materialet, për tekstet, për skeçet, dialogjet”, përfundon ai.

Koço Devole ishte një nga personalitetet më të rralla të artit dhe të humorit shqiptar. Ai u nda nga jeta në vitin 2020 pas një beteje të gjatë me leukeminë./rtsh

ObserverKult   


Koço Devole

Lexo edhe:

KUR KOÇO DEVOLE KËRCËNOHEJ ME VDEKJE

Nga: Kastriot Dervishi

Veçantia e enveristëve dhe të indoktrinuarve është se preken sa herë publikohen krime të regjimit të Enver Hoxhës në masën sikur t’i kishin kryer vetë ato.

Edhe kur u shfaq telekomedia “Gjuetia e fundit” me protagonistë kryesorë aktorët e mirënjohur Vasillaq Vangjeli dhe Koço Devole, kategoria injorante enveriste dhe persekutorët u ndjenë keq dhe filluan kërcënimet.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult