Charles Bukowski: Kujdes, të dashuruarit janë të rrezikshëm…

bukowski - gjithmonë

Ja çfarë thotë për të dashuruarit, Charles Bukowski, në librin e tij shumë të përmendur “Femrat”:

Ndihesha i lumtur që nuk kisha rënë në dashuri, që midis meje dhe botës mbarë nuk kishte paqe. Isha gati t’i shpallja luftë kujtdo qoftë. Në më të shumtën e rasteve, të dashuruarit janë krijesa nevrastenike e ndonjëherë bëhen të rrezikshëm.

E humbasin sensin e realitetit, pa zënë në gojë edhe atë pak sens humori që mund t’iu ketë mbetur. Simptomat më të rënda janë psikopatia, pezmi dhe mllefi. Madje mund të arrijnë deri në atë pikë sa të vrasin edhe njerëz.

ObserverKult

——————————————

Lexo edhe:

ÇAPALIKU, VELIAJ, LLOSHI, JACAJ, MEKSI DHE GOGO- FITUESIT E ÇMIMEVE KOMBËTARE TË LETËRSISË

Është mbajtur së fundmi ceremonia e shpalljes së fituesve të Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2022 nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit.

Kjo ditë kulmoi dhe me 124-vjetorin e lindjes së poetit të madh Lasgush Poradeci. Mes mijëra titujsh juria e kryesuar nga akademik Mehmet Kraja dhe anëtarë: Saverina Pashaj, Aida Tuci, Shezai Rrokaj, Mimoza Hysa ka vlerësuar prurjet në disa zhanre duke shpallur fitues Stefan Çapaliku me librin “Një engjëll veshë me frak” si romani më i mirë i vitit”.
Olimbi Velaj me librin “Lumturia e të tjerëve”…

Tekstin e plotë mund ta gjeni KËTU