Dizajnerja, para se të vdiste: Paraja nuk ka vlerë!

Dizajnerja e famshme e modës, Kyrzayda Rodriguez e shkroi këtë artikull para se të vdiste nga kanceri.

Kam makinën më të shtrenjtë në botë në shtëpinë time, por tani jam në një karrocë spitali.

Shtëpia ime është plot me të gjitha llojet e gjërave të kushtueshme të stilistëve, veshje të markave, dhe sende me vlerë. Por trupi im është i mbështjellë me një çarçaf të hollë të ofruar nga spitali si për të gjithë pacientët.

Kam shumë para në bankë. Por tani nuk po përfitoj nga ato para.

Shtëpia ime është si një pallat, me një shtrat të mrekullueshëm të rehatshëm, por unë jam shtrirë në një krevat në një spital.

Mund të shkoja nga hoteli i fundit me pesë yje në një hotel tjetër me pesë yje. Por tani po kaloj kohë duke lëvizur nga laboratori në laborator në spital.

Kam dhënë firma për qindra njerëz. Shënimi i mjekut sot është nënshkrimi im.

Kisha shtatë bizhuteri të kushtueshme për të dekoruar flokët – tani nuk kam flokë në kokë për shkak të sëmundjes.

Kam shumë para, mund të shkoj ose të vizitoj kudo me avion privat kur të dua, por tani gjendja ime nuk është e tillë që të shkoj dhe të shijoj.

Edhe pse ka shumë ushqime, dieta ime ka dy tableta në ditë dhe disa pika kripë gjatë natës.

Kjo shtëpi, kjo makinë, ky avion, këto mobilje, kaq shumë llogari bankare, kaq shumë reputacion dhe famë, asnjëra prej tyre nuk është e dobishme. Asnjë nga këto gjëra të kushtueshme ose shumë para në llogaritë e mia të ndryshme nuk mund të më jepte një lehtësim të lehtë për 5 minuta ose të më shpëtonte nga kjo sëmundje e rrezikshme.

Jeta është kaq e shkurtër…/ RevistaWho

ObserverKult


Eneda Toska

Lexo edhe:

HISTORIA FRYMËZUESE E ENEDA TOSKËS, SHKENCËTARES SHQIPTARE NË KRYE TË KËRKIMEVE PËR KURËN KUNDËR KANCERIT

Kjo është historia e Eneda Toskës, shkencëtares nga Vlora që prej gati 20 vjetësh jeton dhe punon në SHBA si asistent-profesore e onkologjisë tek Universiteti “Johns Hopkins”. Shkollë kjo më e madhe e mjekësisë ku është edhe shkencëtare dhe ka laboratorin e saj.

Ditët e fundit Eneida u nderua me çmimin për kontributet e jashtëzakonshme si kërkuese shkencore e re për kërkimet për luftën kundër kancerit.

Eneda tregoi për gazetaren Rudina Xhunga, rrugëtimin e saj nga Vlora, për në Nju-Jork. Krejt kjo për t’u bërë shkencëtare.

Tekstin e plotë mun dta lexoni KËTU:

ObserverKult