Drita Agolli, regjisorja e parë në Shqipëri

Drita Agolli lindi më 2 qershor 1925 në Peshkopi.

Gjatë viteve 1954-1956 studion për skenografi dhe kostumografi në Akademinë e Arteve të Bukura në Rumani. Më pas studion për regjisurë në Institutin Shtetëror të Artit GITIS në Moskë duke u bërë edhe gruaja e parë e diplomuar për regjisore në Shqipëri.

Pasi kthehet në Shqipëri ajo jep një kontribut shumë të madh në “Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë” duke drejtuar edhe katedrën e dramës dhe përgatit breza të tërë aktorësh të cilët do të bëheshin mjaft të dashur për publikun.

Gjithashtu ajo vazhdonte angazhimin e saj si regjisore por edhe si aktore në Teatrin Popullor duke interpretuar shumë role si Gertruda tek Hamleti, Klea në Dhelpra dhe rrushtë, Ortensia në Zonja e Bujtinës, Blanka në Otello e shumë role të tjera.

Ndërsa si regjisore ajo njihet për shfaqje të dimensioneve të mëdha si “Lumi i Vdekur” i Jakov Xoxës, “Intrigë dhe Dashuri” nga Shiler, “Familja e Peshkatarit, “Shtrëngata”, “Llampa e neonit”, “Toka e zjarrtë”, “Pabesia”, “Njerëzit e thellësive” etj.

Regjisorja e teatrit, aktorja, pedagogia e aktrimit, Drita Agolli, ka dhënë një kontribut të madh si regjisore edhe në “Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit”.

ObserverKult

————————————

Po sonte kur të zhdukemi bashkë Do zhdukemi bashkë? Përmbi shkëmbinj majë gishtash të qëndrojmë Nën ujë të puthemi pa frymë Përtej shtatë qiejsh të shtegëtojmë.

Lexo edhe:

LINDA AGOLLI: I MBETET VETËM T’I GËZOHET DIELLIT…

Nga: Linda Agolli

Zgjatet dhe mbërthen duart pas hekurave të dritares së vogël. Tërheq zvarrë majat e gishtërinjve nëpër mur derisa i dhembin thonjtë. Dhe hop, gjendet me hundën mbi parvazin e ngushtë.

Hedh vështrimin jashtë. Në fillim s’ia del të orientohet në atë bardhësi të njësuar, ku nuk mund të shquash dot as konturet e figurave përreth. Mbyll një çast sytë dhe i hap përsëri.

Që andej nuk dallohet gjë tjetër. Përveçse një copëz shkëmb i bardhë, skalitur me maja të mprehta të mëdha, të shkëputura vende-vende, që krijojnë të çara të thella a ndonjë shteg që të nxjerr kushedi ku.

Masivi i papërcaktuar shkëmbor duket të jetë afro dhjetë metra larg murit të dhomës, por në kornizën e dritares me hekura krijohet përshtypja se po të zgjatësh dorën do mund ta prekësh.

Qëndron gjatë ashtu, varur pas hekurave, derisa i nxihen gishtat e këmbëve dhe i mpihen pëllëmbët e duarve.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult