EMOCIONUESE: Vogëlushi interpreton poezinë kushtuar Marie Tuçit: Nanë e dashtun sot po vdes më kan’ futur në një thes…

marie prendi nikoll

Ju ftojmë të ndiqni poezinë PO VDES NANË, SOT PO VDES kushtuar martires MARIE TUÇI, interpretuar nga vogëlushi NIKOLL PRENDI.

Mësuesen mirditore Marie Tuçi (1928-1950) regjimi komunist e torturoi në mënyrën më makabre, duke e mbyllur në një thes, lakuriq, bashkë me një mace të egër. Nuk mjaftonin vetëm thonjtë e kafshës së egërsuar, por njëkohësisht, ajo goditej me mjete të forta nga hetuesat e gardianët e burgut, në prani të grave të tjera të burgosura. Vdiq e masakruar nga shqipfolësit.

Poezinë e ka shkruajtur Meti Fidani. Në vazhdim gjeni tekstin.

Nan’ e dashtun,sot po vdes
më kan futur, në një thes
lakuriq, tok me një mace
më kan mbyll, në thes linace

N’burg të Shkodrës, po m’del shpirti
po ma merr nan’, shef Seiti
jashtë thesit, shqip po flasin
më shqelmojn’ e më godasin
ligësia, nuk ka ngjyrë
shqelm në bark, shqelm në fytyrë!

Po vdes nanë, sot po vdes
një lëmsh gjaku, brenda n’thes
nuk ka vend imagjinata
kriminel, shpirtzinj si nata
më kan ça, bark e zorrë
hajde nan, e ver’ një dorë!

Mbaju nan’, mbaju burrneshë
më sill teshat, e m’vish murgeshë
mos qaj nan, jam bij Mirdite
s’na kan mposht, tash ndër vite
as dhe shkau, as dhe turku
as Enveri, as dhe burgu
as bollshik, e as titista
as hetues, as komunista!

Po vdes nanë, moj un’ e zeza
shko më sill, një palë ndresa
njëzet e dy, sapo kam mbush
nuk du’ nan’, me m’qa kurkush
as n’ Orrosh, e as Ndërfush
as në bjeshkë, atje thellë
as në Fan, e as në Kthellë
as n’Kurbnesh, e as n’ Selitë
as kurkund, nëpër Mirditë

Zoti nan, ka pat’ mëshirë
më ka dërgu, të vdes e lirë
më sill ndresat, po të pres
po vdes nanë, sot po vdes…

ObserverKult

——————

Kliko edhe:

MARIE TUCI, E BURGOSËN E TORTURAN DERISA U NDA NGA JETA