Ermal Meta mori vendin e tretë, polemika me rivalin e tij pas festivalit të Sanremos

Për këngën “Një milion gjëra për të të thënë”, këngëtari shqiptar Ermal Meta mori çmimin e kompozimit muzikor më të mirë të  ‘Giancarlo Bigazzi’ në Festivalin Sanremo 2021 (dhënë nga Orkestra e Festivalit).

Sipas medieve italiane, pas festivalit ka pasur polemika mes këngëtarit shqiptar Ermal Meta dhe Willie Peyote.

Dhe përplasja e fundit në rend kronologjik ndodhi menjëherë pas finales ku Maneskin triumfoi ndodhi midis Ermal Metës dhe Willie Peyote.

Por çfarë ndodhi saktësisht?

Disa orë më parë Willie Peyote dha një intervistë shumë thumbuese gjatë së cilës ai sulmoi, megjithëse në një mënyrë të mirë, Ermal Metën.

Willie Peyote, deklaroi se Ermal Meta nuk do ta kishte merituar kurrë çmimin, që të fitonte mbrëmjen e dueteve.

Artisti, duke garuar në Sanremo 2021, solli, siç e dini, një këngë emocionuese të Caruso nga Lucio Dalla.

Willie Peyote nuk e vlerësoi veçanërisht zgjedhjen, të përcaktuar si “të zgjuar” pasi ajo u prezantua pikërisht për të përkuar me ditëlindjen e artistit të ndjerë Bolonjez.

Problemi është se, me sa duket, ky lloj pozicionimi i Willie kurrë nuk ishte shprehur më parë ndaj personit në fjalë.

Kështu Ermal Meta iu kundërpërgjigj, duke shpërndarë videon e intervistës dhe duke nënvizuar qëndrimin mosrespektues të Peyote ndaj tij.

Ermal Meta, duhet theksuar, ishte shumë më i zhgënjyer sesa i zemëruar dhe shprehu habinë e tij me mirësinë dhe hirin që i dallojnë ata të dy./noa

ObserverKult