Fotografi që fitoi çmimin “Pulitzer” vritet në Afganistan

Danish Siddiqui, një fotograf i ‘Reuters’ i cili fitoi një çmim ‘Pulitzer’ për paraqitjen e dhunës me të cilën përballen refugjatët Rohingya, është vrarë në përleshjet pranë Kandahar, Afganistan.

Siddiqui ishte fotografi kryesor i agjencisë së lajmeve në Indi, me qendër në Mumbai. Reuters raportoi vdekjen e Siddiqui të premten, duke cituar një komandant afgan i cili tha se ai ishte vrarë ndërsa mbulonte luftimet midis forcave afgane të sigurisë dhe luftëtarëve Talibanë.

Komandanti tha se forcat speciale afgane kishin luftuar për të rimarrë një zonë tregu pranë një kalimi kufitar me Pakistanin kur Siddiqui dhe një oficer i lartë afgan u vranë, sipas Reuters, transmeton ‘lapsi.al’.

Reuters njoftoi se Siddiqui e informoi agjencinë e lajmeve se ai ishte plagosur në krah gjatë një përplasjeje të hershme të premten. Agjencia e lajmeve tha se “nuk ishte në gjendje të verifikonte në mënyrë të pavarur detajet e luftimeve të rinovuara të përshkruara nga zyrtari ushtarak afgan”.

“Ne po kërkojmë urgjentisht më shumë informacion, duke punuar me autoritetet në rajon,” tha presidenti i Reuters Michael Friedenberg dhe kryeredaktori Alessandra Galloni në një deklaratë të postuar në Twitter.

Danish Siddiqui fitoi një Çmim Pulitzer për punën e tij mbi krizën e refugjatëve Rohingya. Kjo foto tregon një grua Rohingya që prek bregun pasi kaloi kufirin Bangladesh-Myanmar.
Një imazh i marrë nga Danish Siddiqui tregon një polic pasi u shpëtua nga Forcat Speciale Afgane, në Kandahar, më 13 korrik 2021.