Fotografi të rralla: Kur Bekim Fehmiu erdhi në Shqipëri

Bekim Fehmiu ose më qartë, aktori i madh i “Odisesë” në rolin e Uliksit, në krah të Irene Papas, njohur nga shqiptarët më vonë, si një hero kinematografie, ka vizituar Shqipërinë në vitin 1972.

Ishte akoma një kohë “liberalizmi” dhe akoma nuk kishte filluar goditja e artit dhe kulturës në Shqipëri nga Enver Hoxha, e në këtë fazë, është lejuar edhe vizita e një aktori të tillë të madh, në vendin më të izoluar ndoshta të të gjithë botës, transmeton ‘konica.al’.

LEXO EDHE:

Rrëfimi rrëqethës i gruas së Bekim Fehmiut: Si e gjeta pas vetëvrasjes?

ObserverKult