Fotografoi Shqipërinë për 30 vite, rrëfehet zvicerani: Si e kujtoj vendin në ’91 kur qëndrova në familjen e Justina Aliajt

Fotografi zviceran Hans Peter Jost sjell përmes imazheve ndryshimin e Shqipërisë në 30 vite. Nga radha e bukës tek grataçelat e ëndrra e shqiptarëve për të ikur,  ai rrëfen si e fotografoi vendin tonë prej trazirave të vitit 1991, kur qëndronte në shtëpinë e çiftit Justina Aliaj e Pjerin Kodhelit.

Dëshmitar i zgjedhjes së Berishës në vend të Ramiz Alisë dhe i ’97-ës, Jost tregon bisedën ironike për refuzimin e Ramës për ta fotografuar dhe filmin-projekt me personazhet e albumit të tij./shqiptarja.com

Lexo edhe:

FOTOGRAFIA E FUNDIT E ANIJES TITANIK NË DET

ObserverKult