Frederik Ndoci: Poshtë Bregoviq! Rrnoftë Markelian Kapidani!

i dehun jam frederik

Artisti Frederik Ndoci komenton pjesëmarrjen e këngëtarit serb Goran Bregoviç në Festivalin e Birrës në Korçë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, këngëtari shkodran shkruan se në Beograd ndalohet të performojnë artistët shqiptarë, kombëtarë apo ndërkombëtarë.

“…nuk e mendoj se ne duhet të heqim brekët vetëm ne për hir të artit apo joluftënxitjes ballkanike”, shkruan ndër të tjera Ndoci, duke theksuar se në qytetin e Korçës ai është ftuar vetëm një herë gjatë jetës së tij.

Më tej Ndoci shprehet se vendi ynë ka talente shumë herë edhe më të mëdhenj se Bregoviç, si Markelian Kapidani, të cilin e quan ikonë të xhazit.

Reagimi i plotë i Frederik Ndocit:

Ne fakt arti asht art dhe armiqesia mbetet armiqesi.

Zoti  predikon paqe.

Ma shum popull dhe debat ne Shqiperi mbledh Bregoviç se dhurata qe ka marr si dhurate nga kryetari i bashkise asokohe, “çelesi i Tiranes” qe mban tash afro 20 vjet.

Si muzikant asht thjesht i talentuem dhe predikon shpesh extremet e vulgut permes muzikes ballkanike (ne fakt me shumice mode dhe link ilirikum arberore albaneze)

Nuk krahasohet ne asnji planet tjeter si jazz-ist me ikonen ton Markelian Kapidani….por Bregoviç asht artist e krijues ma i mire se 96% e tan moçalit muzikor te shkaterruesve te artit shqiptar pas viteve 1990.

Nuk e di nese Dua Lipa, Rita Ora, Ava Max Beberexha etj, kerkojne ma shume € per nje koncert se Bregoviçi

Mendoj se raporti asht me siguri (1=100$)

Predikatoret e paqes shpesh duken provokator, dhe provokatoret e luftes ose nacionalistet shpesh shfaqen me te kulturuar se profetet.

Askush nuk e mendon se muzika sjell ne shpirtra te lenduem ma shum paqe se mijera fjalime liderash dhe nacionalistash.

Perderisa neper sheshet e Beogradit nuk debutojne asnjeher artistet albanez internacional dhe nacional, nuk e mendoj se ne duhet te heqim breket vetem ne per hir te artit apo joluftenxitjes ballkanike, ndersa  ata (pala tjeter) te gjejne popuj apo etni qe pasi i kan dhunuar, te vazhdojne perdhunimin shekullor, sepse pikerisht ne nuk kemi qetesi pa na dhunuar ne perjetesi…

Korça e artit me ka ftuar vetem nje here ne vitet 2016 per nje koncert, dhe sipermarresi ishte Niko Peleshi.

Qysh para 1990 kjo ishte ftesa e vetme qe korçaret me bene. Ndersa nje here ne jave shkodranet me luftenxites apo artdashes qe pas 1990 ftuan dhe thrrasin te gjith artistet korçar.

Ndoshta Korça e rrethinat e kane te veshtire te kuptojne artin tem… ma shume se artin e Bregoviçit.

Disbalanca ne mes te kuptuarit dhe te urryerit asht pune gramature…por asht mjerim shpirteror.

Sepse nuk ka art te keq.

P.S.

Poshte Bregoviç

Rrnofte Markelian Kapidani