Historia e bukur e dashurisë e Ismail Kadaresë me Helenën

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, është ndarë nga jeta mëngjesin e kësaj të hëne, në moshën 88-vjeçare. Prej një jete ai ka patur një histori të bukur dashurie me Helena Kadare.

Pak javë më parë, Helena ka qenë e ftuar në Piter Pan dhe ka kujtuar njohjen me të madhin Ismail Kadare.

“Ai mori çmimin e Republikës, unë isha nxënëse në gjimnaz dhe të gjithë e dinin që i dija përmendsh të gjitha poezitë e tij dhe më kishin shtruar fotot e tij të gazetës.

Ai nuk më njihte fare. Unë botova një tregim te ‘Zëri i Rinisë’. Ai ishte në Moskë, kishte përfunduar studimet këtu dhe kishte vajtur për specializim.

Atje vinin gazetat shqiptare në një hotel në Moskë. Ai pa këtë tregim dhe më bëri 3 rreshta: Lexova tregimin tuaj, shkruani dhe mos u trembni.

I gjithë gjimnazi e mori vesh këtë gjë që erdhi kjo letër. Pastaj kur erdhi në Shqipëri, u njohëm rastësisht në rrugë”, tha Helena.

E pyetur nga “gazetarët e vegjël” nëse ka marrë një unazë martese, Helena tha:

“Jo, nuk më ka dhuruar sepse ka qenë një brez që e quanin veten shumë modernë dhe përjashtonin zakonet e vjetra. Atëherë ka qenë diçka konservatore jashtë shijeve tona.

Në atë kohë nuk kishte një propozim martese. Unë isha në konvikt, isha studente e vitit të parë…

Ismaili ftoi të gjithë shkrimtarët e ‘Lidhjes së Shkrimtarëve’ dhe unë ftova të gjitha shoqet e konviktit duke zemëruar jashtëzakonisht shumë farefisin tonë dhe gjithashtu edhe gratë e shkrimtarëve që nuk ishin të ftuara.

Aty u njohën dhe Sadija me Dritëro Agollin, ishte shoqe e klasës time”, shtoi ajo më tej.

ObserverKult


Lexo edhe:

MËSOHET SHKAKU I VDEKJES SË ISMAIL KADARESË