Historia e dhimbshme e Sesilia Plasarit: Prindërit hynë në borxh që të shkonte në Francë

Sesilia Plasari ishte vetëm 23 vjeçe kur luajti fimin “Edhe kështu edhe ashtu”. Edhe gjatë periudhës së regjimit komunist ajo ka luajtur në disa filma ku ka qenë edhe pedagoge në Institutin e Lartë të Arteve.

Kujtojmë se në vitet e para të demokracisë ajo pati fatin të merrte një ftesë nga shkolla e famshme franceze “Florent” për të bërë një eksperiencë. Këtë mundësi ia ofroi z.François Florent, krijuesi dhe drejtuesi i të kësaj shkolle franceze e internacionale.

U nis drejt Parisit të famshëm ku prindërit e saj hynë në borxh për t’i paguar biletën e avionit. Komedia “Edhe ashtu edhe kështu”, me regji dhe skenar të Bujar Kapexhiut, me muzikë të Ardit Gjebresë është prodhuar në vitin 1989 nga “Kinostudio Shqipëria e Re”.

Me një stil flokësh të rrallë për kohën dhe një fytyrë fëminore, ajo mahniti shikuesit me pamjen e saj gjatë asaj periudhe, ndoshta nga të paktat bukuri që shqiptarët mundeshin të përballeshin në atë periudhë ku mungonte çdo gjë.

Jeta e Sesilias ka qenë e ndërtuar midis Shqipërisë dhe Francës, ku më shumë ka qenë e angazhuar në Francë. Edhe pse vitet kanë kaluar, për Sesilian duket sikur kanë ngelur në vend.

Ajo trasmeton të njëjtën fisnikëri dhe freski pavarësisht viteve të shkuara, dhe kjo ëmbëlsi transmetohet edhe përmes fotove. /preferenca-al.com

__________________

Lexo edhe:

KUJTIMET E FREDERIK NDOCIT: RASHË NË DASHURI ME SESILIAN PAS PUTHJES, POR ISHA I MARTUAR

Kur u bë pjesë e komedisë së famshme “Edhe kështu, edhe ashtu”, këngëtari dhe aktori, Frederik Ndoci, ishte në kulmin e shkëlqimit të tij.

Njësoj siç filmi përcjell, Andi Bega, personazhi që ai luan, ishte më i dashuri. Sidomos nga të rinjtë e Shqipërisë së vitit të fundit përpara lirisë. Përpara se për vite të tëra filmat të humbisnin shijen dhe të shpërdoronin atë liri që deri dje ishte penguar.

Bujar Kapexhiu, regjisori dhe skenaristi i filmit, kishte…

Shkrimin e plotë e gjeni KËTU.

ObserverKult