John Lennon, muzikanti rebel dhe romantiku i përjetshëm

The Beatles, i themeluar prej tij, në vitet 1960 arriti në krye të listës, si grupi më i suksesshëm muzikor në mbarë botën.

Në 8 dhjetor të vitit 1980 bota humbi një legjendë që vazhdon të mbetet i tillë edhe sot që kanë kaluar 40 vjet nga vdekja e tij. Ish-pjesëtari i Beatles dhe njeriu i qindra betejave për më shumë të drejta civile, John Lennon u ekzekutua në New York nga Mark Chapman, i cili pak ditë më parë është lënë në liri me kusht…

…Ai konsiderohet si një personazh tepër i rëndësishëm që i mungon botës së sotme muzikore. Muzikanti me frymë të pazakontë dhe i aftë për ngacmime poetike tepër të fuqishme, muzikanti që në kohët e sotme e vlerësojnë si një yll të rrallë të pashuar. Edhe pse trupi i tij është larguar nga kjo jetë, kjo gjë nuk ka ndodhur me krijimtarinë dhe imazhin që ka lënë pas. I vlerësuar për veçantinë që solli në muzikë, i vlerësuar për emancipimin që solli me notat e tij, duke u bërë pjesë e pandarë e jetës së njeriut të thjeshtë.

Jeta

John Lennon, një muzikant, shkrimtar dhe artist britanik, lindi më 9 tetor 1940 në Liverpool, gjatë një sulmi ajror gjerman në qytet. Lennon njihet më shumë si një nga krijuesit, drejtuesit dhe një nga autorët e pothuajse të gjitha këngëve të legjendave The Beatles, e cila ishte dhe mbetet një simbol i formimit të muzikës rock në vitet 1960.

Ndërsa studionte në shkollë, 16-vjeçari Lennon krijoi grupin The Quarrymen, në të cilin Paul McCartney dhe George Harrison erdhën për të luajtur.

Në vitin 1959, The Guarrymen pushoi së ekzistuari dhe Lennon, McCartney dhe Harrison organizuan një grup që përfundimisht u bë The Beatles.

Shumica e këngëve të The Beatles kanë një autorësi të dyfishtë të Lennon – McCartney, edhe pse adhuruesit e grupit lehtë mund të mendojnë se kush doli saktësisht me këtë apo atë përbërje.

Në vitin 1962, Lennon u martua me studenten e tij Cynthia, me të cilën jetoi për gjashtë vjet; fëmija i tyre Julian Lennon gjithashtu u bë një muzikant.

Në 1966, Lennon u takua me artistin japonez Yoko Ono, i cili tre vjet më vonë u bë gruaja e tij e dytë. Fëmija i tyre – Sean Lennon – gjithashtu ndoqi hapat e babait të tij.

Në vitin 1969, Lennon dhe Yoko mbajtën dy “demonstrata shtrati”. Gjatë së dytës, në Montreal, Lennon kompozoi himnin anti-luftë Jepni Paqes një Shans.

Lennon zbuloi një natyrë rebele dhe të ashpër në muzikën e tij, në film, në libra, në konferenca shtypi dhe intervista.

Në vitet e fundit me “The Beatles”, Lennon filloi karrierën e tij solo. Ai formoi Bandën Ono Plastike me Ono, me të cilën lëshoi disa albume, të tilla si “Imagine” në 1972.

Vrasja

Një muaj pas daljes së albumit, natën e 8 dhjetorit 1980, Lennon u gjet i vdekur përballë apartamentit të tij në New York, në ambientin e rezidencës së Dakota House, i vrarë nga fansi i çmendur 16 vjeçar Mark Chapman, i cili pak më parë i kishte kërkuar Lennon t’i hidhte një autograf në diskun e tij të sapopublikuar dhe më pas e qëllon me pesë plumba, pa asnjë motiv të qartë. Lennon u dërgua në spitalin e Roosevelt në vetëm disa minuta nga një makinë policie. Por përpjekjet e mjekëve për të shpëtuar Lennon ishin të kota – për shkak të një humbje të madhe gjaku 25 minuta pas sulmit, ai vdiq.

Për ironi të fatit pikërisht një ndër artistët, që në pjesën më të madhe të jetës së tyre kanë mbështetur paqen në historinë e muzikës, përjeton vdekjen e dhunshme.

Në mars të vitit 2002, qyteti i tij i lindjes, Liverpul, vendosi ta nderojë duke i vënë aeroportit emrin e tij (Liverpool John Lennon Airport) në hapësirën e të cilit shfaqet portreti i Lennon si dhe fraza “Above us only sky” e marrë nga kënga ‘Imagine’, transmeton ‘fjala.al’.

Vrasësi Mark Chapman ishte adhurues i flaktë Lennon. Me kalimin e viteve lidhur me shpjegimin për gjestin që kreu, Mark u shpreh se vendimin për vrasjen e muzikantit e kishte marrë nën shtytjen e një ‘zëri’ të brendshëm, ku më konkretisht është shprehur me fjalët “Asgjë dhe askush nuk do të më ndalonte’. Madje ai arrin deri në atë pikë sa shprehet publikisht se ‘nëse Lennon do të ishte gjallë, do të më kishte falur’. Edhe pse vitet që kanë kaluar nga ajo natë, janë të shumta, bashkëshortja Yoko Ono nuk e ka hequr nga kujtesa e saj natën më të errët dhe më të ftohtë të jetës së saj. Ajo ruan të freskët momentet para se Lennon të ikte përgjithmonë, i cili kishte kërkuar të kthehej në shtëpi për të parë djalin (Sean) përpara se ta zinte gjumi. Yoko pas kaq vitesh i është rikthyer asaj nate dhe ka përshkuar me pak fjalë vrasjen e papritur ku ndër të tjera ka shtuar se “pas të shtënave nuk kam dëgjuar asnjë fjalë nga Lennon”. Edhe pse trupit të tij i është dhënë lamtumira, ku në këtë ditë autoriteteve u është dashur të merrnin masa për ndalimin e pafund të turmave të njerëzve, ai është kthyer në hero të klasës punëtore, në promovuesin e protestës së shoqërisë së asaj kohe, në simbolin e paqes.

Fama

Pas vdekjes së muzikantit, të dhënat e tij filluan të shpërndahen në miliona kopje, disa filma u bënë me pjesëmarrjen e Yoko Ono, u botuan disa punë kërkimore dhe botime të panumërta u shfaqën mbi këngëtarin dhe kompozitorin legjendar.

John Lennon, i cili është padyshim një figurë ikonike, si kolegët e tij të Beatles, personifikon një epokë të tërë në muzikën rock.

Në vitin 2002, të anketuarit në një sondazh të BBC për 100 Greatest Britons votuan Lennon-in të 8-in. Në vitin 2004, revista Rolling Stone e renditi Lennon-in të 38-in në listën e “The Immortals: The Fifty Greatest Artists of All Time” (The Beatles qenë të parët). Ai gjithashtu u rendit këngëtari i pestë më i mirë i të gjitha kohrave nga Rolling Stone në vitin 2008.