“Junior Eurovision”, fiton Polonia, ja sa pikë mori Shqipëria

Dje pasdite, nëntëmbëdhjetë vende morën pjesë në konkursin vjetor të Junior Eurovision Song Contest 2019 që u zhvillua në Gliwice, Poloni.

Pas votimit në internet dhe dhe atij te jurisë, fituesi i konkursit të këtij viti ishte sërish Polonia, transmeton ObserverKult.

Viki Gabor fitoi votimin në internet për konkursin, duke kapërcyer fituesin e jurisë Kazakistan i cili përfundimisht përfundoi si garuesja. Spanja mbaroi së treti, duke siguruar që ata vazhduan ndeshjen e tyre në 5 përfundimet e para sa herë që morën pjesë në konkurs. Hollanda dhe Franca rrumbullakosën pesë vendet e para.

Ndërkohë përsa i përket Shqipërisë, ajo u rendit e 17-ta, praktikisht e tre nga vendet e fundit me përfaqësuesen tonë Isea Çili, e cila performoi këngën “Mika ime fëmijëri”./ObserverKult