Kalaja e Durrësit: I rezistoi kohës, por e dëmtoi tërmeti

I rezistoi kohës, por lëkundjet e forta të tërmetit që goditi këtë të martë kanë shkaktuar shembje edhe në kalanë e Durrësit. Në pamjet e mëposhtme shihen muret e shembur të kalasë, të cilët janë shembur e kanë rënë në tokë.

Lëkundjet e tërmetit ishin me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter me epiqendër në afërsi të qytetit të Durrësit dhe 32 kilometra nga Tirana, ndërsa u shoqëruar me te tjera pasgoditje te forta.