Kjo është dashuri e vërtetë/ Lionel Messi dhe gruaja e tij Antonela e duan njëri-tjetrin që nga fëmijëria…

Disa lidhje nuk mund t’i rezistojnë as kohës dhe as famës. Disa shpërbëhen menjëherë pasi fillojnë dhe madje rezultojnë në skandale, gjyqe dhe akuza të ndërsjella. Por ka disa çifte që thyejnë këtë rreth vicioz.

Ata janë një shembull vërtet frymëzues se si duket vërtet dashuria e pastër dhe e madhe. Shembulli më i mirë që mund të jepet është ajo e një futbollisti të famshëm, Lionel Messi dhe gruas së tij, Antonela Roccuzzo, të dashuruar që fëmijë bashkë, sot të martuar me fëmijë.

Gjithçka nisi në fëmijërinë e tyre

Kur Lionel Messi ishte vetëm një djalë i vogël, ëndrra e tij ishte të bëhej futbollist.

Një ditë, ai u ul në tryezën e dhomës së tij, nxori një copë letër dhe një stilolaps dhe filloi të shkruajë: “Antonela”.

Në letër, djali i vogël i shkruante një vajze të vogël vetëm me një fjali: “Një ditë do të fejohemi”. Dhe ky ishte fillimi i një historie dashurie që ia vlen të bëhet filmi i saj.

Lionel Messi ka lindur në vitin 1987 në Rosario, Argjentinë. Antonela Roccuzzo, një vajzë bukuroshe dhe dashuria e jetës së Messit, lindi vetëm një vit më vonë, në 1988.

Dashuria e tyre lindi në shtëpinë e mikut të Messit, Lucas Scaglia.

Kur fëmijët u takuan për herë të parë, Messi po luante lojëra Sony në shtëpinë e Scaglias. Në atë kohë ai ishte 9 vjeç dhe Roccuzzo 8.

Që nga ajo ditë djali nuk mund t’i hiqte sytë nga vajza për asnjë sekondë. Ata u bënë shumë shpejt miq, por edhe në atë kohë, Messi e dinte se donte të ishte përgjithmonë me të.

Dashuria e tyre kapërceu shumë pengesa.

Megjithatë, kur Messi mbushi 11 vjeç, Barcelona hyri në jetën e tij si një uragan. Ai shkoi në Spanjë në vitin 2000 dhe jeta i ndau.

Edhe pse marrëdhënia e tyre qëndroi ende solide për një kohë, ky ishte fillimi i ndarjes së vërtetë.

Çifti u përpoq shumë të qëndronte në kontakt, por në atë kohë nuk kishte aq shumë platforma mesazhesh dhe mjete të tjera, kështu që komunikimi i tyre nuk ishte aspak i qetë.

Së shpejti, ata filluan të humbnin kontaktin me njëri-tjetrin.

Dashuria e tyre dukej se po jetonte vetëm në mendjet e tyre si një kujtim i bukur i së shkuarës, por një tragjedi e papritur i ribashkoi.

Në vitin 2005, shoqja e ngushtë e Rocuzzo-s vdiq në një aksident.

Ajo ishte vetëm 17 vjeç në atë kohë dhe ishte e shkatërruar nga kjo tragjedi. Ajo nuk ndoqi shkollën për disa ditë dhe u fut në depresion për shkak të humbjes së saj.

Messi dëgjoi lajmin e trishtuar dhe menjëherë nxitoi në Argjentinë për të qenë pranë Roccuzzos.

Pikërisht atëherë ata i dhanë lidhjes një shans të dytë

Ribashkimi e bëri lidhjen e tyre të përjetshme. Messi fillimisht u tregoi njerëzve për romancën e tyre në një intervistë në janar 2009.

Messi dhe Roccuzzo kanë 3 djem: Thiago, Mateo dhe Ciro.

Për të festuar shtatzëninë e parë të Roccuzzo-s, Messi vendosi topin nën këmishë pasi shënoi në fitoren 4-0 të Argjentinës kundër Ekuadorit më 2 qershor 2012.

Më 30 qershor 2017, ai u martua me dashurinë e jetës së tij në një hotel luksoz të quajtur Hotel City Center në Rosario.

Në tetor 2017, Roccuzzo njoftoi se ishin në pritje të fëmijës së tyre të tretë.

Historia e dashurisë së Messit dhe Roccuzzo-s tingëllon si një përrallë e bukur.

Ata kanë qenë bashkë dhe të dashuruar për pjesën më të madhe të jetës së tyre dhe janë përballur me dhimbje dhe tragjedi vetëm për të dalë më të fortë si çift.

Tani, nëse Messi përballet me vështirësi dhe dështon, ne jemi të sigurt që Roccuzzo do të jetë gjithmonë aty për t’i dhënë atij një dorë dhe zemrën e saj dhe për ta mbështetur atë në të gjitha momentet e këqija./dritare.net

ObserverKult


Lexo edhe:

HISTORI RRËQETHËSE: NGA PRINDËRIT E MI KUPTOVA, SE ÇFARË ËSHTË DASHURIA E VËRTETË

“Në mars të vitit 2019, e dashura ime u nda nga unë. Ndenja pa e kuptuar arsyen. Jam kthyer në shtëpi dhe vetëm e pyesja veten se pse ndodhi ajo që ndodhi. E vetmja gjë që kalonte në mendjen time, ishte zëri i saj që më thoshte: “Të dua”.

Ka kaluar një muaj dhe ende vazhdoja të mos e kuptoja arsyen pse. Një ditë, hyra në dhomën e babait tim dhe i thashë: “Ba, më tha se më donte”.
Ai ma ktheu:

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult