Kthimi i Ismail Kadares në Shqipëri pas azilit politik në Francë, ja fjalët e para që i pati thënë sapo zbriti nga avioni

Prestigjozja “Le Monde” ka botuar, të premten e 8 majit 1992, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me kthimin asokohe të shkrimtarit Ismail Kadare në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Ismail Kadare mbërriti në Tiranë. Në ekzil për dy vjet në Francë, shkrimtari pesëdhjetë e gjashtë vjeçar Ismail Kadare u kthye në Shqipëri të mërkurën e 6 majit.

«Unë mbështes demokracinë dhe qeverinë demokratike dhe do të qëndroj këtu,» tha ai kur zbriti nga avioni (Le Monde, 7 maj). — (Reuter).

—————–

Lexo edhe:

Kur Ismail Kadare i përgjigjej shkrimtarit e politikanit serb, Vuk Drashkoviq

ObserverKult