Kur Jakup Ceraja i shkruante Dritëro Agollit

libri dritëro agolli
Dritëro Agolli

Jakup Ceraja, poet nga Mitrovica i shkroi Dritëro Agollit më 3 janar 1975:

Këto janë disa nga fjaltë që i shkroi ai: “I dashur Dritëro! U bë një kohë e gjatë që nuk u pamë dhe nuk letërkëmbyem , por kjo s’do të thotë se nuk më kujtohesh vazhdimisht , dhe jo vetëm kur pi cigare në cigarllukun tënd , që më dhe për kujtim dikur. Vargjeve të tuaja u kthehem si ai që kthehet te miku më i dashur sa herë e kap ndjenjë malli: edhe kur gëzimi e përkund edhe kur pikëllimi e ndrydh ….”

Më poshtë e gjeni letrën e plotë të shkruar nga Jakup Ceraja, të cilën e postoi në Facebook e bija e Dritëroit, Elona Agolli:

ObserverKult


Lexo edhe:

LASGUSH PORADECI, POETI QË MBANTE NË XHEP NJË PILULLË CIANURI NGA FRIKA SE DO ARRESTOHET NGA KOMUNISTËT