Kush ishte aktori i ndjerë, Pandi Siku… lexon Rudina Papajani (Video)

Pandi Siku, aktori shqiptar është ndarë nga jeta më 16 gusht të këtij viti, prej kohësh ai vuante nga një sëmundje e rëndë. Siku ndërroi jetë në moshën 73-vjeçare në SHBA, aty ku jetonte prej vitit 2001.

Pandi Siku lindi më 28 korrik në vitin 1949 në Tiranë. Ai u diplomua në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë në degën e dramës dhe më pas në vitin 1973 iu bashkua trupës së Teatrit Popullor.

Filmat në të cilat luajti:

Këmishët me dyllë (1987)
Fushë e blertë fushë e kuqe (1984)
Koha nuk pret (1984)
Një udhëtim i vështirë (1977)
Brazdat (1973)
Njeriu me top (1977)
Mysafiri (1979).

ObserverKult


Rudina Papajani

Lexo edhe:

“KËNGA E TURMËS”, RUDINA PAPAJANI LEXON POEZINË E RITA PETROS