Lady Gaga është mishërimi i magjepsjes së viteve ’90 në trailerin e ri të ‘House of Gucci’

Në trailerin e ri për “House of Gucci” të Ridley Scott, Lady Gaga ecën nëpër një rrugë italiane e mbështjellë me një peliçe dhe e mbuluar me ar. “Ishte një emër që tingëllonte aq i ëmbël,” thotë ajo në një pjesë.

E vendosur në Itali në 1995, biografia e modës përqendrohet në historinë e Patrizia Reggiani, personaliteti shoqëror italian e luajtur nga Gaga, e cila pasi u martua me mbretin e modës u dënua me 29 vjet burg për komplotimin e vrasjes së burrit Maurizio Gucci (Adam Driver), trashëgimtar i perandorisë Gucci.

Është një përrallë e njohur dhe e parezistueshme e pasurisë, tradhtisë dhe vrasjeve. Do të publikohet në  kinematë amerikane më 24 nëntor, filmi  i cili bazohet në librin “Shtëpia e Gucci: Një histori e bujshme e vrasjes, çmendurisë, magjepsjes dhe lakmisë”, nga Sara Gay Forde, thellohet në “çfarë do të thotë një emër, sa vlen dhe sa larg do të shkojë një familje për kontroll, “sipas studios së prodhimit Universal Pictures.

Palltot me gëzof, kostume të përshtatura në mënyrë perfekte dhe veshje alpine-elegant mbizotërojnë përmes trajlerit tëri. Ndërsa Gaga duket e “veshur për të vrarë”, falë punës së stilistes Janty Yates, disa anëtarë të kastit të yjeve janë të panjohshëm. Jared Leto është transformuar totalisht, duke u shfaqur me një linjë flokësh dhe proteza të konsiderueshme të fytyrës për të ndihmuar në mishërimin e biznesmenit magjik italian dhe ish nënkryetarit të Gucci, Paolo Gucci. Al Pacino luan Aldo Gucci, djalin e Guccio Gucci, themeluesi origjinal i markës luksoze.

Sipas Variety, Yates iu dha qasje e plotë në arkivin Gucci për të krijuar pamje për kastin e yjeve, por moda në shfaqje duket se shkon përtej etiketës Gucci. Skenat e hershme zbulojnë një përzierje të modës së cilësisë së mirë dhe bashkëkohore të gatshme për t’u veshur nga stilistë si Sandro, Max Mara dhe Burberry.

Reggiani dhe Gucci ishin një nga çiftet e parë dhe më të dashur të famshëm të Italisë gjatë viteve 1970 dhe 80. Dyshja madje kishin një targë të personalizuar : “Maurizia”.

Vrasja e Maurizio Gucci u bë skandali i viteve 1990 dhe motivet e mundshme të gruas së tij me kokë të nxehtë magjepsën një vend të tërë. Tani, grindja fatale e modës është ringjallur për të mirën e një auditori global./lapsi