Letra emocionuese e princeshë Dianës, ja kujt ia pati dërguar

Së fundmi është hapur një ekspozitë në Las Vegas kushtuar princeshës Diana. Ajo përmban më shumë se 700 gjëra që i përkisnin asaj. 

Gjërat, shumë prej të cilëve nuk janë parë më parë nga publiku, përfshijnë fustane, letra personale që shkroi Diana, si dhe dhurata që ajo u bëri miqve.

Letra e përzemërt e Princeshës drejtuar një burri që po lufton me buliminë është gjithashtu në ekspozitë.

“Kjo është e vetmja letër që ne kemi, ku ajo flet publikisht për buliminë dhe i shkruan dikujt tjetër për luftën që pati me të,” tha për Fox News Digital, David Corelli, kurator i ekspozitës.

“Letra ishte nga fundi i viteve ’80, fillimi i viteve ’90. Askush nuk po fliste për shëndetin mendor. Ajo e ndryshoi botën e vetme”, shtoi Corelli.

Me këtë letër Diana iu drejtuar Richard L. Saunders.

“I dashur Richard! Faleminderit shumë për letrën tuaj. Nuk është e lehtë për një zotëri të jetë i hapur dhe i sinqertë në lidhje me buliminë,” shkroi ajo.

“Megjithatë, padyshim që po përballeni jashtëzakonisht mirë në rrethanat dhe duke pasur nuk jam pranë jush do t’ju sjellë mbështetjen dhe inkurajimin që nevojitet në këtë moment të jetës suaj. Ishte bukur të dëgjoja nga ju dhe të kujtoja nëse unë isha në gjendje t’ia dilja, edhe ti mundesh!!”, transmeton ‘lapsi.al’

Corelli tha se ekspozita është krijuar në partneritet me Pink Ribbons Crusade.

Organizata bamirëse tërësisht vullnetare ndau koleksionin e saj shumë milionë dollarësh të artefakteve të Dianës dhe relikeve të familjes mbretërore për të mbledhur fonde për të luftuar kancerin e gjirit.

Shumë prej gjërave, zbuloi ai, kanë ardhur nga ndërmjetësit mbretërorë, si dhe miq dhe ish-punonjës të familjes mbretërore.

Princesha Diana

Lexo edhe:

LADY DIANA: BËJ ATË QË TË DIKTON ZEMRA…

Princeshë Diana është një nga personazhet më të përfolura të Familjes Mbretërore, edhe pse nuk jeton më. Ajo lindi më 1 korrik të vitit 1961 dhe ishte bashkëshortja e Charles, Princit të Wellsit...

Tekstin e plotë e gjeni KËTU

ObserverKult