Maria Callas, këngëtarja më e madhe e operës që nuk ishte kurrë e lumtur

Maria Callas lindi më 2 dhjetor 1923 në Nju Jork nga prindër grekë. Thuhet se në muzikën e shekullit XX ka një para Toskaninit dhe një pas Toskaninit. Në të njëjtën mënyrë ka “Callas para dhe Callas pas”, tha Franco Zeffirelli, drejtor i premierave prestigjioze në La Scala, pra kaq është rëndësia e Maria Callas.

“Ai ishte pothuajse një person i pavdekshëm i mishëruar në artin lirik, ai ishte për të kënduar atë për të cilin dirigjonte Toscanini”. Falë talentit të saj si një “soprano dramatike e shkathtësisë”, një përkufizim i shekullit të nëntëmbëdhjetë u ringjall për timbrin unik.

Përveç teknikës së saj superlative, Callas mbahet mend për mjeshtërinë e saj, të paparë ndonjëherë në skenë, në përzierjen e këndimit dhe aktrimit. Kësaj ai i shtoi shpërthimet e divave, misterin e humbjes së papritur të peshës dhe kopertinën e historisë së dashurisë me miliarderin Aristotle Onassis, i cili shiti grumbuj revistash kur la gruan për të, por më pas e braktisi duke u martuar me Jackie Kennedy.

Një jetë për operën

E lindur nga një farmaciste greke që emigroi në Nju Jork, Maria Callas tregoi talentin e saj si fëmijë dhe prindërit e saj – veçanërisht nëna e saj – i imponuan asaj një jetë sakrifice: “ajo u shfrytëzua si një  fëmijë i mitur; pa e jetuar fëmijërinë, ashtu siç nuk e ka jetuar rininë. Prandaj u dogj në këtë dëshirë të plotësuar përfundimisht për çmenduri, për argëtim, me Aristotle Onassis. Ai e bëri atë të përjetonte atë që nuk kishte përjetuar kurrë më parë”, thotë gazetari Alfonso Signorini, autor i një romani për Maria Callas.

Si fëmijë, ajo ishte 5 vjeç, u përplas nga një makinë dhe qëndroi në koma për rreth një muaj. Me nënën e saj, e cila ndërkohë ishte ndarë nga i shoqi, ajo u transferua në Greqi ku filloi të studionte për kanto në konservator. Karriera e tij filloi me Puçinin dhe Toskën pikërisht në Greqi, në vitin 1942, me sukses të jashtëzakonshëm. Falë shpirtit të tij të sakrificës (ai studionte 12 orë në ditë) dhe punës sfilitëse.

Me mbarimin e luftës ajo u akuzua për bashkëpunim sepse kishte kënduar edhe me kompani të drejtuara nga gjermanë dhe italianë. Më pas u kthye në Nju Jork, ku vështirësitë nuk mbaruan dhe ku Callas nuk ishte në gjendje të depërtonte.

Dashuria e vërtetë, e vetme

Callas u shpëtua nga një italian, tenori Giovanni Zenatello i cili në vitin 1947 e punësoi për Gioconda të Ponchiellit në Verona Arena. Roli nuk pati sukses, por ishte një mundësi që Maria Callas të takonte industrialistin Giovanni Battista Meneghini, i cili u dashurua me të në shikim të parë dhe i ofroi ta ndihmonte, duke i propozuar të bëhej menaxheri i saj. Ishte një kombinim fitues. Ajo u bë idhulli i të gjitha teatrove. Të dy u martuan dhe në vitin 1950 – në shtëpinë milaneze të Arturo Toscanini, Callas me një goditje fitoi dirigjentin dhe La Scala në Milano, teatri i operës më prestigjioze në botë.

Ndërmjet viteve 1952 dhe 1954 Callas interpretoi 7 vepra, u bë mit dhe humbi 28 kilogramë. Legjendat për këtë ndryshim të papritur fizik që e çoi nga 92 në 64 kilogramë ishin të shumta, para së gjithash ajo se ajo kishte gëlltitur vullnetarisht larvën e një krimbi shirit. Nga e shëndoshë dhe e ngathët ajo u kthye në një simbol të elegancës. Por forca e saj ishte zëri i saj i saktë, i fuqishëm, dramatik. Unike dhe e papërsëritshme. 

Shëmbëlltyra artistike dhe personale e Maria Callas filloi të bjerë në vitin 1957, kur ajo takoi pronarin e anijeve greke Aristotle Onassis. Mes të dyve lindi një lidhje dhe Callas u nda nga i shoqi. Në vitin 1958 ngjarjet e tij personale u ndërthurën me disa debakle artistike për shkak të rënies së zërit dhe disa ndërprerjeve në shfaqjet e tij.

Tradhtitë e Onassis

Ajo vazhdoi të dilte në skenë me fate të përziera deri në vitin 1965, por nuk i duroi dot tradhtitë e vazhdueshme të Onassis, i cili – në vitin 1968 – preferoi ish-zonjën e parë amerikane Jackie Kennedy, një “divë” e jet set-it. Ishte një skandal që e çoi Callas në periudha të reja depresioni të alternuara me momente të përsosshmërisë artistike sublime.

Turneu i fundit botëror daton në vitin 1974. Më pas ajo u tërhoq në Paris, ku vdiq më 16 shtator 1977 nga arresti kardiak i lidhur me ndërlikimin e disa sëmundjeve që kishte pasur që në fëmijëri. Callas vuante prej disa kohësh nga pagjumësia dhe kishte krijuar një varësi nga metaqualone, një qetësues që jep efekte të ngjashme me atë të barbiturateve. Ajo e donte thellësisht Meneghinin, e humbi për Onassis dhe më pas u dashurua me Pasolinin (i cili e drejtoi në Medea). Ajo kurrë nuk ishte e lumtur… /fjala.al

_____________________

Lexo edhe:

AI, AJO DHE GRUAJA TJETËR: DASHURIA FATALE MIDIS ARISTOTEL ONASSIS DHE MARIA CALLAS

ObserverKult