Mësohet shkaktari i vdekjes së regjisores Arzana Kraja

Lajmi për vdekjen e parakohshme të regjisores, Arzana Kraja, ka tronditur këtë të mërkurë komunitetin artistik. Nga burime të afërta me familjen Kraja gazeta “Zëri” merr vesh se shkaktar i kësaj vdekje në moshën 38-vjeçare është sëmundja e epilepsisë.

Lajmin për vdekjen e Arzana Krajës e ka konfirmuar Policia e Kosovës.

“Me datën 13.11.2019 rreth orës 09:08 policia ka pranuar një informatë, për një trup të pa jetë në lagjen “Kalabria”, Prishtinë. Njësit policore kanë dal menjëherë në vendin e ngjarjes, përfshirë edhe ekipin mjekësor të emergjencës të cilët kanë konstatuar vdekjen e personit të gjinisë femërore”, thuhet në njoftimin e PK-së.

Arzana Kraja ishte e dalluar në fushën e regjisë dhe i takon gjeneratës së re të regjisorëve kosovarë dhe ishte fituese e çmimeve vendore dhe ndërkombëtare në fushën e regjisë. Arzana Kraja është vajza e kryetarit të Akademisë së Shkencave të Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja.