Ministri takohet me ambasadorin britanik, u diskutua edhe për trashëgiminë kulturore

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku sot priti në zyrën e tij ambasadorin e ri të Britanisë së Madhe në Kosovë, Jonathan Hargreaves.

Në këtë takim u diskutua për punët aktuale në MKRS dhe bashkëpunimin e deritanishëm mes dy shteteve, po ashtu për planifikimin e iniciativave të përbashkëta mes Kosovës dhe Britanisë së Madhe, në fushat e kulturës, trashëgimisë kulturore, rinisë dhe sportit.

Ambasadori Hargreaves e falënderoi Çekun për pritjen ndërsa shprehu gatishmërinë për të punuar në projekte konkrete mes dy vendeve në fushat e përbashkëta të interesit.

ObserverKult


Lexo edhe:

ALBIN KURTI DHE HAJRULLA ÇEKU VIZITOJNË KOMPOZITORIN, AKIL KOCI: “KËNAQËSI T’I DËGJOSH KUJTIMET E TIJ…”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, së fundmi kanë qenë në konakun e kompozitorit të njohur shqiptar, Akil Koci.

Çeku përmes një postimi dhe disa fotografive në Facebook tha se ishte kënaqësi t’i dëgjosh kujtimet e tij nga Prizreni e Sarajeva, deri te Londra ku jeton për kohë të gjatë.

“Sokoli e Mirusha, Kënga e Rexhës, Zambaku i Prizrenit janë vetëm disa nga krijimet e shumta të kompozitorit të madh shqiptar Akil Koci. Bashkë me Kryeministrin Kurti ishim te familja Koci”, ka njoftuar Çeku.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


HAJRULLA ÇEKU TAKOHET ME QEMAL MINXHOZIN, E FALËNDERON PËR BASHKËPUNIMIN

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka pritur së fundmi në takim dhe ka falenderuar ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozin për bashkëpunimin dhe po ashtu angazhimin e tij drejt forcimit të raporteve mes institucioneve të të dyja vendeve.

Në prag të përfundimit të mandatit diplomatik të Ambasador Minxhozit në takimin që patën të dy palët u bisedua për shumë marrëveshje e bashkëpunime për kulturën në mes dy vendeve, ka njoftuar Ministria e Kulturës përmes një njoftimi në rrjetet sociale.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult