Modelet prej dylli, si u krijua muzeu me figurat botërore

Nisma e Madame Tussaud, për të ekspozuar koleksionin magjepsës të figurave prej dylli e cila tanimë ka degë në shume qytete të rëndësishme të botës

Anna Maria “Marie” Tussaud ishte një artiste franceze e njohur për skulpturat e saj të dylli dhe muzeun e dyllit që ajo themeloi në Londër.

Modelet e dyllit

Marie Tussaud lindi më 1 dhjetor 1761 në Strasburg, Francë. Babai i saj, Joseph Grosholtz, u vra në Luftën Shtatë Vjetore vetëm dy muaj para se të lindte Marie. Kur ishte gjashtë vjeç, nëna e saj, Anne-Marie Walder, e çoi atë në Bern, në Zvicër. Atje familja u zhvendos në shtëpinë e mjekut vendas Philippe Curtius (1741–1794), për të cilin Anne-Marie veproi si kujdestare shtëpie.

Curtius, të cilin Marie do ta quante xhaxhai i saj, ishte i aftë në modelimin e dylli. Ai fillimisht e përdori këtë talent për të ilustruar anatominë, por më vonë e përdori atë për portrete. Ai u zhvendos në Paris në 1765 për të krijuar një Cabinet de Portraits En Cire (Firma portrete me dylli). Në atë vit, ai bëri një punim dylli të zonjës së fundit të Louis XV, Madame du Barry, një kast që njihet si punimi më i vjetër i dyllit aktualisht i ekspozuar. Një vit më vonë, Tussaud dhe nëna e saj u bashkuan me Curtius në Paris. Ekspozita e parë e punimeve prej dylli të Curtius u shfaq në 1770 dhe tërhoqi një turmë të madhe njerëzish. Në 1776, ekspozita u zhvendos në Palais Royal dhe, në 1782, Curtius hapi një ekspozitë të dytë, Caverne des Grands Voleurs (Shpella e Thieves Grand), një pararendës i Dhomës së Tmerreve të Tussaud, në Bulevardin du Temple.

Curtius i mësoi Tussaud artin e modelimit të dyllit. Ajo tregoi talent për teknikën dhe filloi të punonte për të si artiste. Në 1777, ajo krijoi figurën e saj të parë dylli, atë të Volterit. Nga viti 1780 deri në Revolucionin e vitit 1789, Tussaud krijoi shumë nga portretet e saj më të famshëm të të famshëmve si ato të filozofit Jean-Jacques Rousseau, Benjamin Franklin dhe Voltaire, transmeton ‘fjala.al’.

Revolucioni Francez

Më 12 korrik 1789, kokat e dylli të Jacques Necker dhe dukës d’Orléans të bëra nga Curtius u bartën në një marshim proteste dy ditë para sulmit në Bastijë.

Tussaud u perceptua si një simpatizant mbretëror;  në Mbretërimin e Terrorit ajo u arrestua, së bashku me Joséphine de Beauharnais, dhe koka e saj ishte rruar në përgatitje të ekzekutimit të saj nga gijotina. Ajo tha se u la e lirë falë mbështetjes së Collot d’Herbois për Curtius dhe familjen e tij. Tussaud tha se ajo ishte atëherë e punësuar për të bërë maska ​​vdekjeje. Gjatë kohërave të vështira të revolucionit, Tussaud dhe Curtius morën një rol të ri dhe të tmerrshëm. Ata do të bënin maska vdekjeje për njerëzit që ekzekutoheshin. Në ato ditë, fotografia ende nuk ekzistonte dhe maska të tilla u krijuan për të mbajtur gjallë kujtimin e personit pas vdekjes së tyre ose u përdorën më tej për pikturimin e portreteve. Besohet se gjatë këtij misioni të trishtë e të vështirë, Marie krijoi maskat e Louis XVI, Marie Antoinette dhe Jean-Paul Marat.

Duke bërë maska pas vdekjes, duke krijuar figura të vrasësve dhe viktimave, Marie Tussauds mblodhi një numër të madh skulpturash të urryera. Ata plotësojnë “Kabinetin e tmerreve” në muze. Në të mund të shihni skulptura nga Walter Scott, Admiral Nelson, kriminelë të famshëm, viktima të Revolucionit Francez dhe vrasës.

Pas vdekjes së Philip Curtius në 1794-ën, Marie Tussaud u bë trashëgimtari i punimeve të tij prej dylli. Në 1795, Marie u martua me inxhinierin e ndërtimit, François Tussaud. Çifti pati 3 fëmijë, një vajzë që vdiq pas lindjes dhe 2 djem, Joseph dhe François. Marrëdhëniet midis bashkëshortëve u tensionuan dhe kur në 1802, iluzionisti gjerman Paul Philidor i sugjeroi Marie të shkonte në Londër dhe të bënte një shfaqje, ajo u largua nga shtëpia me një nga djemtë e saj. Në Londër, Marie Tussaud, një artiste e talentuar e dyllit në të dyzetat, vendosi të fillojë një biznes të sajin.

Në Britaninë e Madhe

Në 1802, pas Traktatit të Amiens, Tussaud shkoi në Londër me djalin e saj Joseph, atëherë katër vjeç, për të prezantuar koleksionin e saj të portreteve. Ajo kishte pranuar një ftesë nga Paul Philidor, një pionier i fantazmagorisë, për të ekspozuar punën e saj së bashku me shfaqjen e tij në Teatrin e Liceut.

Madame Tussaud organizoi një turne ekspozite të punimeve të saj të dyllit në të gjithë Ishujt Britanikë. Në çdo qytet, punimet e saj u panë nga shumë vizitorë kuriozë dhe kështut mori famë dhe fitime. Në 1822, djali i dytë i Marie, François, iu bashkua nënës dhe vëllait të tij dhe u bë pjesë e biznesit familjar të dyllit.

Në 1835, Madame Tussaud i dha ekspozitës së saj një shtëpi të përhershme në Londër. Muzeu, Madame Tussauds, ende përmban disa nga punimet prej dylli të krijuara nga vetë Marie Tussaud. Me kalimin e kohës, ky koleksion magjepsës i figurave prej dylli u zgjerua dhe tani ka degë jo vetëm në Londër, por edhe në Amsterdam, Pekin, Berlin, Sidnej, Hong Kong, San Francisko, Shangai dhe shumë qytete të tjera.

Muzeu në ditët e sotme

Muzeu Dyll i Madame Tussauds aktualisht ka më shumë se një mijë figura dylli. Ai përmban njerëz të profesioneve të ndryshme dhe në periudha të ndryshme. Ndokush këtu do të gjejë figurën e tyre të preferuar midis skulpturave të këngëtarëve, aktoreve dhe aktorëve, personazheve në filma dhe seriale, drejtues botërorë, përfaqësues të feve të ndryshme, anëtarë të familjes mbretërore, astronautë dhe atletë. Muzeu gjithashtu paraqet skena të tëra të jetës së njerëzve të epokave të ndryshme. Skulpturat janë aq realiste sa interesi për to nuk mbaron asnjëherë.

Aktualisht një ekip prej njëzet personash punon në secilën skulpturë. Përmban jo vetëm skulptorë, por edhe dentistë, parukierë, stilistë. Për ta bërë shifrën më realiste, ata marrin shumë foto të personit, skulptura e të cilit do të bëhet. Përdoren vetëm flokë natyralë, me secilën flokë të ngjitur veçmas./fjala.al