Ndërron jetë skulptori i njohur shqiptar, Thanas Papa

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare, skulptori i njohur Thanas Papa. Papa ishte i diplomuar në vitin 1957 me Medalje Ari në Institutin “Rjepin” të Akademisë së Arteve të Bukura të Leningradit. Ai ka qenë fitues i shume çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Thanas Papa ka qenë i persekutuar nga regjimi komunist, për shkak të gruas ruse, me të cilën u detyrua të divorcohet në vitin 1961 dhe ajo u rikthye në Moskë./BW


Lexo edhe:


REAGIM PREKËS NGA ARDIT GJEBREA: VETËM ATA QË JANË PRINDËR MUND TË KUPTOJNË…

ObserverKult