Nostalgjia e humorit në programin e Vitit të Ri: Aishe Stari dhe Haxhi Rama kujtojnë vitet e arta të Estradës së Durrësit

Humori është ai ‘damari’ që pulson tërë kohën dhe e transformon gjendjen shpirtërore të njeriut. Veçanërisht kur duam të ndjejmë çlodhjen dhe çlirimin nga ngarkesat e një viti.


Dhe në emisionin “Esencë” ‘u kthyen’ pak në kohën kur humori bëhej, shihej dhe përjetohej ndryshe. Çdo fundvit shqiptarët mezi kanë pritur para ekranit skeçet ikonike e spektaklet e humorit  që ende sot e kësaj dite kanë të njëjtën fuqi. Ato kohë u kujtuan me regjisorin dhe skenaristin Haxhi Rama dhe aktoren Aishe Stari.

Teksa kthehen pas për të kujtuar atë periudhë, regjisori Rama thotë se veçanërisht shfaqja e vitit të ri i ngjante panairit të librave sepse ballafaqoheshin të gjithë estradat e Shqipërisë dhe kishte shumë konkurrencë mes trupave.

Një vitrinë shfaqjesh ku kishte 4-5 premiera në vit, një angazhim  për të cilin punohej intensivisht. Regjisori Rama citon më tej gjatë bisedës se batutat e skeçeve ktheheshin në pronë të të gjithëve.

Njerëzit i dinin përmendësh dhe i përdornin në përditshmëri. Mes të tjerash artistët cituan edhe faktin që humori i atyre kohëve ende është diçka që shihet dhe vlerësohet njësoj edhe pse gjërat ndryshojnë.

“Ende sot më ndalojnë njerëz në rrugë duke më kujtuar rolet e batutat e mia” thotë aktorja Aishe Stari.

Një kohë e cila duket se ka fuqinë e ripërtëritjes sepse çdo copëz artistike vjen sot dhe pëlqehet e vlerësohet njësoj nga të gjithë brezat. /shqiptarja.com


Lexo edhe:

REAGIM “INTERESANT” I PËLLUMB XHUFIT: A ËSHTË AI VENDI I DUHUR PËR BUSTIN E MID’HAT FRASHËRIT…?

Historiani Pëllumb Xhufi e cilëson një gjest të shëmtuar shkatërrimin e bustit të Mid’hat Frashërit. I ftuar në studion e lajmeve të MCN. Xhufi tha duhet të mendohej më mirë nëse busti e kishte vendin aty ku ishte vendosur, por shtoi se asgjë nuk e justifikon gjestin.

Tekstin e plotë e gjeni KËTU

ObserverKult