Pamje dhe detaje nga Meka: Si ka ndryshuar qyteti i shenjtë i myslimanëve ndër vite

Haxhi është një nga pesë shtyllat e Islamit dhe një detyrë një herë në jetë për të gjithë myslimanët me trup të aftë për të kryer këtë rit, nëse kanë mundësi.

Para pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi, rreth 2.5 milionë pelegrinë do të zbrisnin në Meka për Haxhin vjetor.

Sidoqoftë, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi, vitin e kaluar (më 2021), ashtu si gjatë vitit 2020, asnjë pelegrin i huaj nuk do të marrë pjesë në Haxh. Pasi Arabia Saudite kufizoi pelegrinazhin vjetor në një maksimum prej 60,000 qytetarë të vaksinuar dhe banorë midis moshës 18 dhe 65 vjeç.

Meka nga qielli

Qendrore për pelegrinazhin mysliman është Xhamia e Madhe e Mekës e cila strehon Qaben. Një strukturë në formë kubi të mbështjellë me mëndafsh të zi me vargje të Kuranit të thurura në të me fije ari dhe argjendi.

Myslimanët besojnë se profeti Ibrahimi dhe djali i tij, Ismaili ndërtuan Qabenë si shtëpinë e Zotit.

Struktura është ndërtuar dhe rindërtuar disa herë me rinovimin e fundit të madh që ndodhi në vitin 1996 për të forcuar themelin e saj.

Kudo që janë në botë, myslimanët kthehen me drejtim kah Qabeja kur kryejnë lutjet e tyre.

Për të akomoduar miliona pelegrinë që marrin pjesë zakonisht në pelegrinazhin vjetor, terrenet e Xhamisë së Madhe janë zgjeruar ndjeshëm gjatë dekadave të fundit.

Në vitin 2019, Arabia Saudite njoftoi se kishte pranuar më shumë se 95 milionë pelegrinë gjatë 50 viteve të fundit dhe se kishte në plan të priste 30 milionë pelegrinë për Haxh dhe Umrah çdo vit.

Imazhet satelitore të Google Earth të kapura nga viti 2004 deri në dhjetor 2020 tregojnë se sa shpejt është zgjeruar qyteti i shenjtë.

Për myslimanët, Haxhi ri-kujton veprimet e Profetit Muhamed në “pelegrinazhin e tij lamtumirës” në 632 (sipas kalendarit diellor). I cili ndjek gjurmët e profetëve Ibrahim dhe Ismail në shkretëtirën arabe.

Kjo është një shtyllë qendrore e besimit islam që synon të pastrojë ithtarët nga mëkati dhe t’i afrojë ata më pranë Zotit.

Haxhi bie në 8 të Dhul al-Hixhah, muaji i dymbëdhjetë dhe i fundit në kalendarin hënor islamik i cili zhvendoset 10-12 ditë më herët çdo vit.

Pelegrinazhi zgjat pesë ditë dhe përfshin udhëtimin në vendet kyçe përreth Mekës duke përfshirë Mina, malin Arafat, Muzdalifah, Xhamaret dhe Xhaminë e Madhe.

Të hedhim një vështrim në procesin hap pas hapi në infografinë më poshtë.

Atje, siç edhe dihet, për qindra vjet, pelegrinë nga e gjithë bota do të udhëtonin me deve ose me anije për javë me radhë për të arritur në Mekë.

Me lehtësinë e udhëtimit modern ajror, ky udhëtim tani mund të përfundojë brenda disa orësh.

Haxhi “me distancë shoqërore”

Në kulmin e saj në vitin 2012, gati 3.2 milionë pelegrinë nga mbi 190 vende kryen Haxhin.

Vetëm një vit më vonë, një shpërthim i Sindromës respiratore të Lindjes së Mesme. Ose coronavirusit MERS, detyroi afërsisht një milion pelegrinë të hiqnin dorë nga udhëtimi në Mekë.

Ndërkohë në vitin 2020, pas shpërthimit të COVID-19, zyrtarët sauditë njoftuan se do të lejonin vetëm rreth 10,000 pelegrinë që banonin në mbretëri të kryenin Haxhin pa u lejuar asnjë vizitor jashtë shtetit.

Dhe këtë vit, deri në 60,000 qytetarë të vaksinuar dhe banorë të Arabisë Saudite midis moshës 18 dhe 65 do të lejohen të kryejnë pelegrinazhin vjetor, përcjell Telegrafi.

Më 19 mars, 2020, autoritetet saudite pezulluan të gjitha lutjet në dy xhamitë kryesore në Meka dhe Medinë.

Lutjet me kongregacion rifilluan shtatë muaj më vonë me masat mbrojtëse të vendosura dhe udhëtarëve myslimanë nga jashtë Arabisë Saudite u lejohet një numër i kufizuar i vizave për Umrah duke filluar nga 1 nëntori 2020.

Para dhe pas imazheve satelitore të bëra vetëm dy muaj larg tregojnë se si Xhamia e Madhe e mbushur me njerëz zakonisht mbetej bosh pas pandemisë globale.

Haxhi në botën dixhitale

Për miliona njerëz që nuk janë në gjendje të kryejnë pelegrinazhin këtë vit, një përvojë dixhitale mund të ofrojë një vështrim të shkurtër se si është të adhurosh në vendin më të shenjtë të Islamit.

Në vitin 2015, Al Jazeera prodhoi një përvojë 360 gradë VR që i bën shikuesit të kenë një turne për të parë vendet e rëndësishme që miliona myslimanë vizitojnë gjatë Haxhit.

Përjetoni udhëtimin duke lëvizur telefonin tuaj ose “tërhiqeni” videon për të parë se si duket Meka nga të gjitha anët.

Ndryshe, Kurban Bajrami ose Festa e Kurbanit festohet në ditën e tretë të Haxhit dhe zgjat për tri ditë.

Kurban Bajrami është festa e dytë e madhe myslimane pas Kurban Bajramit, e cila shënon fundin e Ramazanit, muajin e agjërimit./Telegrafi/

Për më shumë lidhur me Mekën mund të klikoni këtu

———————-

Lexo edhe:

Fragment nga “Gjuetari i balonave”: Vjedhja ishte emëruesi i përbashkët i të gjitha mëkateve!