Përfundon Festivali i Filmit në Venecia, filmi “Nomadland” shpallet fitues

Filmi amerikan “Nomadland” u shpall fitues i Luanit të Artë në Festivalin e Filmit në Venecia të Italisë.

Ky festival është ndër të parët që po mbahet që nga fillimi i pandemisë.

Filmi Normadland është realizuar nga regjisorja me origjinë kineze Chloe Zhao, dhe shfaq historinë e një gruaje të ve e cila jetonte si një nomade pas krizës së vitit 2008.

Çmimin e dytë e fituan dy regjisorë ai meksikanë Michel Franco me filmin “New Order”, dhe ai japonez Kyoshi Kurosawa me filmin ” Wife of a spy”.

Ceremonia e ndarjes së shpërblimeve u zhvillua me një numër të vogël të spektatorëve , ku ishin dhe disa të ftuar kryesor e ku të pranishmit mbanin maska, transmeton ‘rtklive’.

Kryetarja e Jurisë e edicionit të 77 të festivalit aktorja Cate Blanchett, tha se fituesi u zgjodh pas diskutimeve të gjata që u bënë mes anëtarëve të jurisë.

Në tjera kategori të shpërblimeve u ndanë edhe Çmimi Special i Jurisë për filmin “Dera Comardes” i regjisorit rusë, Andrei Konochlovsky, shkruan BBC.

Çmimi për aktoren më të mirë i shkoi aktores britanike, Vanessa Kirby, kurse aktori më i mirë u shpall italiani Pierfrancesco Favino.