Pirro Çako: Ah, moj dashuria ime… (teksti dhe kënga)

Pirro Çako përpos si këngëtar, njihet edhe si kantautor dhe kryesishit identifikohet me zhanrin e muzikës pop. I lindur në një familje artistësh, duket se qysh herët Pirro është udhëhequr drejt artit.

Të dy prindërit e tij ishin këngëtarë, Gaqo dhe Luiza Çako, njëri tenor dhe tjetra soprano. I ambientuar me frymën e artit, sidomos muzikës, Pirro vendosi t’i përkushtohej kompozimit.

Në vazhdim ju sjellim këngën “Ah moj dashuria ime” me tekst të Teodor Kekos, me komponim të Pirro Çakos dhe orkestrim të Benjamin Constant.

Ah, moj dashuria ime…

Dashuria ime, je pronё e tё tjerёve,
vjedhurazi vjen, e si hajdute prapë më shkon
thashethemet zemrën tënde e brengosin,
nga dimri i syve prej meje shtegёton.

Dashuria ime pёrdhunshёm e dashuruar
pas vijave tё bardha tё kёsaj bote.
Ti me urdhёr tё semaforёve vjen tek unё
i prish puthjen dhe s’paguan asnjë gjobë.

Ah, moj dashuria ime,
je shkurtimi i jetёs sime,
dhe mё gjatё pa ty do të jetoja,
frika jote e mallkuar
që kafshon ditёt e mia,
gjithë kёshtjellat e gёzimit m’i kthen nё rrёnoja.


Dashuria ime, pronё e tё tjerёve,
puthja me orar, takimi me orar unik…
ti më ikën majё tё gishtёrinjve, tinёz botёs,
sikur unë vërtetë tё isha njё armik.

Dashuria ime, shkurtim i jetёs sime….

E përgatiti: A.S.- ObserverKult

———————————

Lexo edhe:

ELSA LILA & PIRRO ÇAKO: DIFERENCA JE TI (TEKSTI DHE KËNGA)

Ajri ka filluar prapë të mungojë në dhomën time,
Një ndjesi e re shtrëngon në kraharor,
Por unë s´kam ndërmend të vuaj,
Të premtoj e shtrenjta ime,
Dhe pse e pranoj çdo ditë për ty mendoj.

Si guxove pa më njojtur,
Të më puthje atë natë,
Unë kam patur frikë gjithmonë dhe nga shakatë.
Ky veprim aq diabolik,
Si sheqer u fut në gjak,
Dhe qelizat m’i helmoj pak nga pak.

Dashuritë e mëdha
duke qeshur fillojnë si dhe vet komeditë,
Pastaj qajnë papushim,
derisa vdesin në fund,
si të gjithë tragjeditë.

Tekstin e plotë dhe këngën mund ta gjeni KËTU