Pse burrat egjiptianë vendosnin grim?

Ne mund ta kuptojmë origjinën e zakoneve që janë bërë normë dhe trend sot duke parë kulturat e historisë së kaluar.

Sot, është e mundur të shihet se zakonet që ne i bëjmë shpesh dhe që nuk i kuptojmë kanë ekzistuar prej kohësh, edhe pse sigurisht që ka disa ndryshime dhe dallime befasuese.

Shpesh një nga qytetërimet më novatore, Egjiptianët e Lashtë, nga piramidat e tyre deri te traditat e tyre fetare, vazhdojnë të magjepsin historianët dhe shkencëtarët për shekuj me radhë.

Kur shqyrtojmë skulpturat dhe pikturat e simbolizuara nga Egjipti i lashtë, ne shohim fytyrat e njerëzve në një mënyrë shumë të jashtëzakonshme dhe të grimuar.

Ndoshta shumica prej nesh e kanë parë, por nuk e kanë menduar kurrë.

Por pse grimi i fytyrës ishte kaq i rëndësishëm në Egjiptin e lashtë dhe pse burrat mbanin grim?

Një nga detajet mbresëlënëse në Egjiptin e Lashtë, i cili ka pasur një ndikim të madh me normat e tij kulturore për shekuj dhe ka ngjallur admirim, është përbërja e burrave dhe grave.

Për më tepër, ky ritual bukurie nuk ishte vetëm për gratë. Qysh në vitin 4000 para Krishtit, burrat mbanin grim të rëndë si eyeliner dhe lyenin vetullat e tyre.

Por, pse meshkujt përdorin make up?

Në Egjiptin e lashtë, jo vetëm gratë, por edhe burrat binin shumë në sy me stilin e tyre të grimit.

Mbishkrimet dhe artefaktet e zbuluara në kërkimet historike dhe arkeologjike tregojnë se egjiptianët e lashtë i kushtonin shumë rëndësi pamjes së tyre fizike.

Si burrat ashtu edhe gratë nuk qarkullonin pa make-up.

Nga ngjyrosja e flokëve tek kujdesi dhe ngjyrosja e thonjve, shumica e ritualeve të bukurisë të njohura dhe praktikuara sot praktikoheshin nga burrat dhe gratë në Egjiptin e lashtë shekuj më parë.

Por ndryshe nga shumica e produkteve të bukurisë së sotme, egjiptianët e lashtë e prodhonin përbërjen e tyre nga burime natyrore përreth tyre. Dihet se ata bëjnë grimin e fytyrës dhe kujdesin e flokëve duke i ngjyrosur me substanca si kohl dhe këna, më të njohura si galena.

Ndërsa përdorin këna kryesisht për flokët dhe thonjtë e tyre, ata dihet se përdorin malakit për grimin e fytyrës me ngjyrë të gjelbër.

Aplikimi për sytë dhe vetullat ishte lloji i grimit që tërhoqi më shumë vëmendjen.

Burrat me status të lartë nuk ishin të vetmit që grimoheshin.

Për arsye të ndryshme, grimi ishte shumë i popullarizuar në mesin e djemve në të gjitha klasat.

Dallimi ishte vetëm në kutitë në të cilat ruanin produktet. Ashtu siç ka një ndryshim të markës në ditët e sotme, kontejnerët në të cilët klasa e pasur ruante materialet e tyre të make-up-it ishin më luksoze dhe të dukshme.

Burrat dhe gratë në Egjiptin e lashtë janë të njohur për ngjyrosjen e buzëve duke përdorur okër të kuq.

Ngjyrat e buzëve, të cilat mund të jenë të zeza, të kuqe ose portokalli, ishin gjithashtu një tregues i statusit.

Dihet se arkeologët kanë gjetur kontejnerë me materiale buzëkuqi në varret mbretërore që zbuluan.

Kjo tregon se pamja e tyre fizike është një detaj për të cilin shqetësohen edhe kur shkojnë në jetën e përtejme.

Linja e syve ishte produkti më dominues i grimit që përdorte çdo mashkull, ndryshe nga statusi i tij në shoqëri.

Shumica e burrave të klasës së lartë në Egjiptin e lashtë kishin një manikyr personal. Në atë kohë manikyri bëhej duke e ngjyrosur me këna.

Përveç ngjyrës së manikyrit, një tregues që përcaktonte vendin e individit në shoqëri ishte edhe forma dhe gjatësia e thoit.

Egjiptianët e lashtë gjithashtu besonin se grimi i syve kishte një fuqi magjike. Ata besonin se shtupa që kishin nxjerrë në sytë e tyre i mbronte nga infeksionet dhe gjithashtu ndihmonte në largimin e mizave.

Edhe pse e paprovuar, shkencëtarët kanë konfirmuar se koli i përdorur nga Egjiptianët e Lashtë me të vërtetë parandalonte infeksionet e syve, falë plumbit që përmbante.

Sepse edhe pse plumbi është toksik për trupin, ai gjithashtu ndihmon në rritjen e oksidit nitrik, i cili ndihmon sistemin imunitar.

Egjiptianët e lashtë besonin se kur të vdisnin, shpirtrat e tyre do të jetonin një jetë tjetër në botën shpirtërore.

Megjithatë, edhe ata u përpoqën të përgatiteshin shumë mirë për këtë rrugëtim, si fizikisht ashtu edhe shpirtërisht, pasi besonin se hyrja në atë botë shpirtërore nuk ishte garanci.

Për këtë arsye, shihet se makijazhi dhe produktet kozmetike hasen shpesh në dhomat e varrimit të mbretërve dhe mbretëreshave.

Nga futbollistët që lyejnë sytë e tyre të zeza e deri te grimi i syve ‘mace’ ,

Shumë nga tendencat e sotme të bukurisë duket se janë frymëzuar nga grimi i bërë në Egjiptin e Lashtë shekuj më parë.

Egjiptianët besonin se gjithçka që bënin duhej të ishte për të kënaqur perënditë. Shumica e ritualeve të bukurisë kryheshin si në jetë ashtu edhe pas vdekjes për mbrojtjen e tyre dhe për t’u dukur tërheqëse.

Duke pasur parasysh se si ata kishin idhull perënditë e tyre, nuk është për t’u habitur që perënditë e tyre ishin një burim tjetër frymëzimi për llojin e grimit që mbanin burrat egjiptianë të lashtë.

Shpesh i përshkruar si një skifter, perëndia Horus kishte shenja në fytyrë që të kujtonin traditat e grimit të asaj kohe.

Linja e errët e syve u jep syve një pamje si zogu që imiton atë të Horusit, që është një tjetër perëndi e lashtë që njerëzit besonin se do t’i mbronte nëse do të vishnin grim.

Egjiptianët e lashtë besonin se fuqi dhe mbrojtje të ngjashme do t’u jepeshin atyre duke imituar këto perëndi dhe duke bërë gjithçka që ishte në fuqinë e tyre për t’i kënaqur ata./a2news.al

ObserverKult


piramidat
Foto ilustrim

Lexo edhe:

ZBULOHET SEKRETI I “PAVDEKËSISË” SË MUMIEVE NË EGJIPTIN E LASHTË

Dylli i bletës, vaji i kedrit, dëllinja, bitumi, rrëshira e pishave, llaku i Damarit dhe rrëshira e elemit, janë disa nga përbërësit që i kanë bërë të përjetshme mumiet e Egjiptit të Lashtë.

Këta përbërës ishin të përziera në balsam dhe pomada. Natyrisht sipas recetave specifike për trajtimin e pjesëve të ndryshme të trupit të të ndjerit.

Këto produkte importoheshin nga i gjithë Mesdheu dhe nga Afrika tropikale dhe Azia Juglindore.

Këto u zbuluan në një laborator të lashtë balsamimi në Saqqara. ky laborator doli në dritë pas më shumë se 2600 vjetësh. Ndërsa daton nga dinastia e 26-të (664-525 p.e.s.).

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult