Pse nuk u transmetua dokumentari për mbretin Charles?

BBC ka treguar arsyen se përse një dokumentar që ishte planifikuar të shfaqej në ditën e tretë pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II, nuk u publikua kurrë.

The Times raporton se kjo ka ndodhur nga frika e kanalit mediatik për të mos treguar mungesë respekti pas ndarjes nga jeta të monarkes.

Dokumentari i titulluar “Born to be the King” (I lindur për të qenë mbret) ishte planifikuar të tregonte marrjen e pushtetit nga mbreti i ri Charles III, dhe përmbante intervista me Charles, kryeministra, sekretarë kabineti dhe figura të shquara.

Koha se kur do të transmetohej ishte parashikuar shumë më parë, por se mëngjesin e ditës së tretë pas ndarjes nga jeta të mbretëreshës, drejtuesit e BBC-së vendosën të mos ta shfaqin.

Dokumentari, ishte porositur nga BBC që në vitin 2010, që atëherë është parë vetëm nga dhjetëra mijëra dhe jo nga një audiencë televizive që ndoshta do të kishte arritur në miliona shikues.

Zbulimi vjen disa javë pasi David Dimbleby tha se BBC refuzoi të trajtonte çështje “pikante” në lidhje me familjen mbretërore dhe trajtonte me shumë delikatesë çdo çështje që kishte të bënte me monarkinë.

Ai tha se BBC mendonte se shfaqja e fuqisë së monarkisë do ta bënte më të pëlqyeshëm në sytë e shikuesve.

John Bridcut, autori i dokumentarit, ka bërë një numër filmash për familjen mbretërore, duke përfshirë “Prince, Son and Heir: Charles at 70”, i cili u pa nga 6.5 milionë persona në BBC, transmeton ‘gazetaexpress’.

Ai tha se mendonte se vendimi i marrë nga BBC ishte një vendim i gabuar.

“Unë mendoj se ata kishin frikë se mos akuzoheshin se nuk i dhanë vdekjes së mbretëreshës kohë dhe respekt të mjaftueshëm. Ata nuk vlerësuan se trishtimi për vdekjen e Mbretëreshës do të shoqërohej me një ndjenjë mirëseardhjeje për Mbretin e ri. Të dyja shkojnë paralelisht, jo njëra që e zëvendëson tjetrën”, tha ai.

Në dokumentar, Lordi Wilson i Dinton-it, ish-sekretari i kabinetit, flet për marrjen e shumë letrave nga Charles mbi çështjet e politikës dhe thotë se si Mbret ai “do të jetë në gjendje të sigurohet që ai të kuptojë mirë pikpamje të ndryshme përpara se të formulojë politika .

Dokumentari përfshin gjithashtu një intervistë të 2018 me princin.

“Unë nuk jam aq budalla. Unë e kuptoj se është një detyrë më vete të qenit sovran”, thotë Charles.

Familja mbretërore britanike Charles dhe Philip

Lexo edhe:

VDEKJA E MBRETËRESHËS ELISABETH, MBRETI I RI CHARLES: TRISHTIM I MADH! HUMBJA E SAJ DO TË NDIHET NË MBARË BOTËN

ObserverKult