Rita Ora merr titullin “Naim Frashëri” nga presidenti i Shqipërisë

rita ora

Ka dy ditë që këngëtarja shqiptare me famë botërore Rita Ora po qëndron në Tiranë. Ardhja e saj në Shqipëri lidhet me koncertin që do të mbahet në sheshin “Skënderbej” me rastin e Javës së Kulturës Britanike.

Megjithatë gjatë qëndrimit në Tiranë, Rita është takuar edhe me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, studentë të Liceut Artistik dhe Unicef Albania.

Rita Ora

Një ngjarje që Rita Ora e ka vlerësuar si të veçantë, është nderimi i saj me titullin e lartë “Naim Frashëri” nga Presidenti i Shqipërisë, z. Bajram Begaj, për kontributin e saj në lartësimin e vlerave artistike dhe njerëzore përmes artit.

Këtë ngjarje ajo e ka postuar edhe në profilin e saj në facebook:

“Ka disa gjëra në jetë që nuk i harroni kurrë, ky udhëtim do të jetë një prej tyre. Sot ka qenë një ditë joreale. Unë pata nderin e madh që më dha Urdhrin Naim Frashëri nga Presidenti i Shqipërisë, z. Bajram Begaj. Kjo është diçka që u jepet shqiptarëve dhe qytetarëve të huaj për veprat dhe veprimtaritë e tyre të vlefshme në shkencë, art dhe kulturë. Faleminderit shumë nga zemra!”

Rita Ora

Të njejtën gjë e ka bërë edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Bajram Begaj. Ai gjithashtu ka publikuar çaste nga ngjarja e nderimit të këngëtares. Në profilin e tij zyrtar në facebook, ai shkruan:

“Kënaqësi të nderoja sot me titullin e lartë “Naim Frashëri” artisten e mirënjohur Rita Ora, për kontributin e dhënë në lartësimin e vlerave artistike dhe njerëzore përmes artit. Mirënjohje për aktivitetin dhe rolin e saj si ambasadore në çështje me ndjeshmëri të lartë kombëtare dhe globale. Shpreha konsideratën time për të gjithë përkushtimin e saj për artin dhe kulturën. E inkurajova që të sjellë për botën, por edhe për kombin tonë shembullin se si arti vendos ura komunikimi në të gjitha dimensionet, bashkon njerëzit dhe shëron zemrat.”

Këngëtarja Rita Ora dhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, z. Bajram Begaj

Përgatiti: ObserverKult

Lexo edhe:

RITA ORA UA LAVDËRON STUDENTËVE ERION VELIAJN: JENI ME FAT QË KENI KËTË KRYEBASHKIAK!