Robert Ndrenika, i madh në skenë- por me mëkatin që nuk ia fal askush

Aktori i madh, Robert Ndrenika, është pa diskutim një nga ikonat e kinematografisë shqiptare. Me shumë role të luajtura, me shumë çmime të fituara, me shumë mirënjohje dhe respekt nga shqiptarët.

Por siç çdo gjë e mirë ka edhe një te keqe, zakonisht aktori ka një shprehje teksa thotë “Nëse Zoti është lart, unë jam këtu poshtë” dhe duket se ka domethënia.

Nëse e mbani mend shembjen e Teatrit Kombëtar, sigurisht që të gjithë qytetarët u mblodhën për t’i thënë “JO” shembjes dhe u bë rrëmujë e madhe.

Edhe pse ne fillim u duk se Ndrenika ishte krah protestuesve në fakt sipas shumicës “ai ishte thjesht një tregtar që bëri një marrëveshje me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj”, transmeton ‘revistaai’.

Këtë e thonë edhe kolegët e tij./revistaai

Robert Ndrenika

Lexo edhe:

ROBERT NDRENIKA RRËFEN KOHËT E VËSHTIRA NË DIKTATURË: PUNOJ MIRË NGA FRIKA…

Robert Ndrenika, sot, feston 80-vjetorin e lindjes. Me anë të një statusi në rrjete sociale, ai i drejtohet gazetares së “News 24”, Fatmira Nikolli, duke treguar dy anekdota nga jeta e tij.

E para kishte të bënte me faktin kur duhej të priste në radhët e gjata të ushqimeve në kohën e regjimit komunist, e se si familjet e dëshmorëve arrinin të pozicionoheshin më mirë në radhë. Ndërsa një anekdotë tjetër, kishte të bënte me dy momente, kur aktorit i është dashur të reagojë.

“Gazetares Fatmira Nikolli! E dashur mikja ime Fatmira…Këto ditë ti më kujtove se unë paskam 80 vjetorin e lindjes…shumë shpejt kaluan këto vite…Sikur ka qenë dje më duket dita mbas luftës dytë…isha fëmijë kur mëma më linte të mbaja radhën për ushqime…mbesa ime Ana nuk e di…po ti a di se ç’është radha e ushqimeve ??? Pra ku e lamë…te radha…një burrë…një grua…një familje dëshmori…

TEKSTIN E PLOTË MUND TA GJENI KËTU