“Sisters”, shfaqja e parë e Baletit Kombëtar për këtë vit

Baleti Kombëtar i Kosovës do të performojnë në Qendrën e Kulturës “Xhavit Haziri” në Obiliq. Shfaqja do të fillojë sot në ora 18:00.

Shfaqja “Sisters”, është një vepër origjinale e koreografit Mehmet Balkan e cila hynë te baletet neo-klasike, ku lëvizjet e sofistikuara të balerinëve të BKK, ndërthuren me interpretimin emocional të secilit balerin në skenë, për ta bërë kështu një shfaqje të kompletuar artistike dhe të pëlqyer për publikun./Express

ObserverKult


Lexo edhe:

BALETI I KOSOVËS NDERON HOLANDËN, PERFORMON PËR DITËN NACIONALE TË TYRE

Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës, me rastin e Ditës Nacionale të Holandës – Ditëlindjen e Mbretit Willem-Alexander ka dhënë shfaqjen “Pristine Condition” në koreografi të Arthur Kuggeleyn.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult