VIDEO/ Momenti emocionues kur Timo Flloko reciton përballë Kadaresë,”Ca pika shiu ranë mbi qelq”

timo

Ismail Kadare dhe aktori i njohur Timo Flloko kanë zgjedhur që në rrezet e diellit të shijojnë një kafe së bashku, ku padyshim nuk ka munguar as letërsia.

Në një moment, aktori ka recituar plot ndjenjë një pjesë nga poezia himn e Kadaresë, e titulluar “Mall”, të cilën të gjithë e njohin si “Ca pika shiu ranë mbi qelq”. Këtë çast emocionues, e ka ndarë në rrjetet sociale, botuesi Bujar Hudhri.

ObserverKult

Kliko edhe:

“VETËM DASHURIA MBETET”, THOTË TIMO FLLOKO. NDIQENI VIDEON!


Regjisorja e njohur Vera Grabocka ka ndarë në profilin e saj në Instagram një video të bashkëshortit, aktorit Timo Flloko, teksa interpreton një poezi dashurie.

Postimi i Vera Grabockës:

“VETËM DASHURIA MBETET! E pyeta Timon, pse e do këtë poezi? Se i kushtohet epërsisë së dashurisë në jetë!
Si, e pyeta? Më tha: “Homeri, ati i letërsisë, e shpie Odiseun ngado, por ai kthehet në Itakë, dashuria e kthen..” se dashuria mbetet..”,

timo vera

Kur i hedh një vështrim të shkuarës
Mbi të gjitha mrekullitë e kësaj jete
Përmbi sfidat, rrënjët, ngjitjet lart,
Në thelb, vetëm dashuria mbetet
Mbi hedhjet, fluturim ajrit, rrugëtimeve, zhytjeve thellë detit
Mbi aromat e çdo luleje që deh, mbi gjithçka
Vetëm dashuria mbetet…

Klikoni KETU për ta ndjekur videon

ObserverKult

Kliko edhe:

“JEMI TALLUR”, TIMO FLLOKO I KËRKON FALJE PUBLIKUT PËR DISA NGA ROLET NË FILMAT E PERIUDHËS SË KOMUNIZMIT

Timo Flloko e pranon se në disa syresh, sidomos në filmat me partizanë, ka elemente qesharake dhe se Balli Kombëtar dhe kleri është trajtuar në mënyrë tendencioze e tallëse, por, sipas tij, ka edhe filma që nuk përbëjnë asnjë problem.

“Po ç’të keqe ka filmi me Ismail Qemalin, po qoftë edhe ata filma me partizanë, si te “Malet me blerim mbuluar”, me atë dasmën, që për mua është një film i mirë? A ka pasur tendencë skematike, keqtrajtuese? Në disa drejtime, sigurisht që po. Jemi tallur e stërtallur me ballistët.

Tekstin e plotë e gjeni KETU

ObserverKult