17 maj 2020, dita kur u rrëzua godina e Teatrit Kombëtar/ Edmond Budina sjell për lexuesit çastet dhe momentet e asaj dite

“Ora shënon 4.35 një klithme kuji shqyen errësirën “Erdhën”. Si të shpërthenin nga nëntoka një lukuni e pafundme turret me të bërtitura duke tmerruar edhe vetë errësirën”.

Frazat që lexon Edmond Budina, janë rrëfimi i vetë Teatrit Kombëtar në minutat e fundit të jetës së godinës në këmbë. Teatri flet dhe përshkruan sulmin e 17 majit 2020.

“Bash në atë çast, kafshët e hekurta, makinosaurët më kafshojnë ballinën time.

Është një kafshim i fortë që pas tre goditjeve të mëparshme mi shter fuqitë. Rrëzimi është i pashmangshëm. Duke u rrëzuar dëgjoj zërin e tij që ulëret: jashtë, jashtë! Do ju vrasim, do ju varrosim këtu”.

Teatri vazhdon të rrëfejë në vetë të parë natën e tri viteve më parë, kur u rrafshua nga shteti megjithë protestën 2 vjeçare e në mbrojtje të tij pa pritur vendimin e gjykatës kushtetuese.

Budina është një prej atyre që bënin roje 24 orëshe në teatër.

“E kam këtë urrejtje e këtë mllef se kështu bërtisnin”, thotë ai me shumë emocion.

Rindërtimi i skenës së krimit, vjen në romanin më të ri të regjisorit e aktorit Edmond Budina.

Nën titullin “Nata e zjarrit të bardhë”, ai thërret në ndihmë letërsinë për të rrëfyer një histori dhe për t’u çliruar. “Të shkruarit e të krijuarit është një lloj katarsisi. Është një lloj pastrimi shpirtëror që ti i bën vetes”, vëren Budina.

Vepra nis me makthin e një personazhi që zhytet në frikërat e veta si pasojë e bartjes së mëkateve të mëdha që i rikthehen si përjetime.

Tri nivele e tri kohë e përshkojnë romanin si një numërim mbrapsht.

Vetë kopertina sjell një klithmë ndërsa brendia sjell botë e personazhe që qëndrojnë dhe bien përmes metaforës dhe përballë syve tanë./Balkanweb

ObserverKult


Lexo edhe:

EDMOND BUDINA U PËRGJIGJET KRITIKUESVE: JEMI NE KËTA TË LAJTHITUR E HAJVANË QË FITUAM NË GJYKATËN KUSHTETUESE

Këto ditë u zbardh vendimi i Gjykatës Kushtetuese dhe kryesisht përkrahësit e pushtetit por edhe një pjesë e mirë e shoqërisë civile, e quajtën fitore të pjesshme, deri dhe humbje.

Fitorja është e plotë dhe e dukshme. Ai që nuk e do këtë fitore, e sheh gotën gjysmë bosh. Nuk dua të zgjatem se vendimin çdokush mund ta lexojë, por dy gjëra duhen thënë. Ligji special dhe VKM e transferimit të pronës ishin antikushtetuese.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult