“A kanë e ujë ato burime, ti moj buzë karajfilja ime” (teksti dhe kënga)

Ju ftojmë të ndiqni njërën nga këngët e vjetra, të bukura shqipe “A kanë ujë ato burime”, kënduar nga Laver Bariu me Sazet e Përmetit.

A kanë e ujë ato burime,
Ti moj buzë karajfilja ime.
Aman, aman, aman-e
O për belin-e,
Për kokën tënde,
Aman, aman-e.

Nëm një ujë, o me dorën tënde,
Ti moj vajza, moj përmetare.
Aman, aman, aman-e
O për belin-e,
Për kokën tënde,
Aman, aman-e.

Kujt ia bëje moj ato naze,
Ja bëj djalit, o me çapraze.
Aman, aman, aman-e
O për belin-e,
Për kokën tënde,
Aman, aman-e.

Shihemi me gojë nuk flasim
Si durojmë o moj si s’pëlcasim
Aman, aman, aman-e
O për belin-e,
Për kokën tënde,
Aman, aman-e.

ObserverKult

———————–

Kliko edhe:

THEJE, O TI, THEJE”…TEKST TMERRUES: A ISHTE KËNGA E ALBANIT MË E MIRË SE E RONELËS?

Ronela Hajati është shpallur fituese e edicionit të 60-të këngës në RTSH. Me këngën “Sekret”, Ronela do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision që do mbahet në Torino të Italisë në 2022.

I dyti në këtë Festival u rendit Alban Ramosaj me këngën e titulluar “Theje”.
Ka pasur prej atyre që kanë menduar që pikërisht kjo këngë duhej të shpallej fituese.

Në vazhdim gjeni videon dhe tekstin e këngës…

Tekstin e plotë e gjeni KËTU