Adriano Celentano: Si è Spento Il Sole (teksti në shqip dhe kënga)

Ju ftojmë ta dëgjoni një prej hiteve të Adriano Celentano, këngën Si e Spento Il Sole. Më poshtë e keni videon e këngës si dhe tekstin në gjuhën shqipe.

Është shuar dielli që kisha n’zemër për ty
s’do të ketë tjetër verë me dashuri 
për mua ditët në netë të ftohta janë kthy’
pa dritë dhe nxehtësi.

Mbi detin e nxehtë që na bëri të takohemi
një erë e akullt dhimbjen ma sjell
hëna e bardhë që na bëri të ëndërrojmë
është shuar si i arti diell.

Vdes në hije jeta
në heshtjen e kaq shumë kujtimeve
edhe pse vera ka përfunduar 
unë prapë të dua

Është shuar dielli, ajo që e ka shuar je ti
prej kur dikush tjetër nga zemra ime t’largoi
kurrë nuk dua të bie në dashuri
dhe askënd tjetër s’do të kërkoj.

Unë do të kërkoj
Tjetër kënd s’do të mund të dashuroj
Tjetër kënd s’do të mund të dashuroj

Përktheu: Orjela Stafasani

Adriano Celentano falë karrierës së tij gati 50-vjeçare e sukseseve të tija botërore është quajtur Elvis Presley italian.

Adriano është i vetmi këngëtar italian që ka shitur më tepër se 100 milionë kopje albumesh.

Përgatiti U.V/ ObserverKult

Kliko edhe:

JU FTOJMË TË DËGJONI “MOJ E BUKURA, ARBËRI” KËNDUAR NGA ILIR SHAQIRI (VIDEO & TEKSTI)

adriano moj e bukura arbëri ilir shaqiri

Sigurisht që kur dëgjoni këngën emblematike “Moj e bukura, Arbëri”, pa dyshim ju vjen ndërmend e paharrueshmja Vaçe Zela.
Por sot ObserverKult ua prezenton të njëjtën këngë të kënduar nga një këngëtar tjetër, kësaj radhe nga i madhi Ilir Shaqiri, që po ashtu do t’ju bëjë për vete.

Në breg pulëbardhat çajnë fluturim
si kënga jonë plot mall.
Këndojmë nga larg me dashuri,
moj Arbëri.

Të parët tanë me brengë të lanë,
sa kohë më nuk të panë?
por sot si lule më je ti,
moj Shqipëri.

Videon dhe tekstin e plotë e gjeni KETU

ObserverKult