Agim Doçi: Kisha shumë vite që kisha vdekur…

Poezi nga Agim Doçi

Kisha shumë vite që kisha vdekur
Erdhën plot njerëz dhe në varrim
Sa fjalë të bukura që kishin gjetur
I kishin shkruar mbi varrin tim…
.
Sa turp më vinte, sa më peshonte
Rrasa e varrit me ato fjalë.
Ndonëse parajsa nuk më pranonte
Ndoshta dhe shpirti s’më kishte dalë…
.
Sa isha gjallë më ndenjën ftohtë
Nuk e kuptoja çfarë kisha bërë
Doja nga njerëzit një fjalë të ngrohtë
Vetëm më iku, jeta e tërë…
.
Tani që s’jam, mos u frikësoni!
Se larg prej jush vendin e gjeta.
Rri kuvendoj me Perëndinë
Ai s’paska frikë nga e vërteta!

ObserverKult


Lexo edhe:

AGIM DOÇI E THOTË “TROÇ” NË STUDIO, ROBERT ALIAJ IRRITOHET KEQ: “ALBAN RAMOSAJ LE TË SHKOJË NË EUROVIZION PËR KOSOVËN, JO SHQIPËRINË”

Çështja e Eurovizionit u bë temë debati në studion e ‘Vizionit të pasdites’ në Vizon Plus.

Elementet që bënë të ftuarit të mos bien dakort në lidhje me këngën përfaqësuese shqiptare në Eurovizionin e këtij viti ishin të shumtë. Që nga përzgjedhja në festivalin e fundvitit. E deri tek performanca në skenën e Eurovizionit.

Agim Doçi, një ndër anëtarët e jurisë në përzgjedhjen e këngës përfaqësuese shprehu se kënga e Ronela Hajatit ishte me dinjitozja. Sipas tij, aludime ka pasur, e kontestimet për fitoren e saj qenë të shumta. Mirëpo fitorja e Ronelës ishte shumë merituar…

Ndër të tjera foli edhe për një ndër pretendentët kryesore për të fituar festivalin e fundvitit që lamë pas, Alban Ramosaj, që sipas tij nuk mund të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovizion…

Tekstin e plotë e gjeni KËTU