Arkeologët kanë zgjidhur misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez

Arkeologët kanë gjetur vendndodhjen e manastirit ku është shkruar Libri i Drerit – dorëshkrimi më i vjetër skocez i mbijetuar.

Libri daton nga shekulli i 10-të dhe është shkrimi më i vjetër gale i ruajtur në vend. Vendndodhja e manastirit në Aberdeenshire ishte një mister prej kohësh, derisa arkeologët gjetën prova në një fushë pranë rrënojave të Deer Abbey që konfirmuan vendndodhjen e tij.

Libri i Drerit ofron një pasqyrë të kishës, kulturës dhe shoqërisë së hershme të asaj periudhe, dhe gjithashtu përmban një tekst latin. Ekspertët besojnë se është shkruar në Manastirin e Drerit, i cili ndodhej në zonën Mintlaw, pas Krishtit, shkruan BBC.

Kur manastiri nuk ishte më në përdorim, murgjit u zhvendosën në abaci. Libri zakonisht mbahet në koleksionet e Universitetit të Kembrixhit, por vitin e kaluar ai u ekspozua publikisht në Galerinë e Arteve Aberdeen.

Arkeologët dhe vullnetarët kanë gërmuar me kujdes fushën përreth abacisë së lashtë për të gjetur objekte që do të tregojnë vendin ku dikur ishte manastiri.

“Vitin e kaluar ne hapëm llogore aq të mëdha sa mund të eksploronim shtresat më të thella. Ne gërmuam materialin e sipërm për javë të tëra derisa, dy javë para përfundimit të projektit, arritëm në shtresat më të hershme,” tha arkeologu Ali Cameron.

Shkencëtarët më pas i dërguan gjetjet në Qendrën e Kërkimeve Mjedisore të Universitetit Skocez (SUERC) në East Kilbride për takim. Analiza zgjati tre muaj, dhe rezultatet treguan se ata gjetën vendndodhjen e manastirit të vjetër.

“Është një rregull i pashkruar. Gjithmonë gjen diçka të mahnitshme ditën e fundit ose javën e fundit të gërmimit. Kishim një ndjenjë për këtë, se kishim gjetur manastirin. Por më pas na duhej të prisnim rezultatet e takimit për të parë nëse kishim gjetur apo jo. Ajo pritje ishte e tmerrshme”, tha arkeologia Alice Jaspars./ atvlive.tv

ObserverKult


Lexo edhe:

SI E ZBULUAN ARKEOLOGËT QYTETIN E HUMBUR TË TROJËS?

Nga Oscar Martinez

Arkeologu gjerman, Hajrih Shlieman, ndodhej në Turqi në fund të shekullit të XIX për një kërkim të çuditshëm. Ai ishte duke gërmuar një vendbanim të vjetër të braktisur. Vendi, i njohur si Hisarlik, njihej vetëm nga disa specialistë.

Teksa po gërmonte atje, Shlieman po shpresonte të gjente rrënojat e qytetit më të famshëm në literaturën klasike:Trojën. Problemi ishte se Troja ndoshta mund të mos kishte ekzistuar kurrë. Poeti i mirënjohur grek Homeri, popullarizoi trojanët dhe qytetin e tyre tek Iliada dhe Odisea, poemat epike të shekullit VIII-të të E.S.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult