Brit Awards 2021, këtë vit dominojnë artistet

Pas diskutimeve të ashpëra për dominimin e meshkujve në Brit Awards, këtë vit Brit Awards dominohet nga artistet.

Është Dua Lipa, Arlo Parks dhe Celeste që kanë marrë nga tre nominime secila.

Të tre artistet janë nominuar në kategorinë të cilësuar si më të rëndësishme, Mastercard Albumi i Vitit. Në kontrast me ceremoninë e vitit të kaluar, ku kategoria ishte kritikuar për nominime vetëm të meshkujve.

Për herë të parë në historinë e Brit Awards, 4/5 e kandidatëve për Albumin e vitit janë femra. Me Jessie Ware’s What’s Your Pleasure gjithashtu në garë.

J Hus është i vetmi pretendent mashkull me Big Conspiracy.

Future Nostalgia e Dua Lipa, Celeste’s Not Your Muse dhe Arlo Parks ‘Collapsed in Sunbeams do të garojnë në ceremoninë e 11 majit që do të mbahet në Londër./rtklive

LEXO EDHE: Shpallen nominimet për çmimet “Bafta 2021”